Slezské divadlo Opava

Slezské divadlo Opava uvede operetu Země úsměvů

 1. únor 2023, Opava

Již v neděli 19. února 2023 v 19 hod. uvede Slezské divadlo Opava premiéru nejslavnější opereta Franze Lehára – Země úsměvů. Toto dramatické dílo zhlédnou diváci ve velkolepém kostýmním a kulisním zpracování, v režii Dagmar Hlubkové a pod taktovkou dirigenta Karola Kevického.

Samotný Franz Lehár o svém díle napsal, že je to to nejlepší, co kdy vytvořil. Je zde zachycena veškerá vášeň a dramatičnost až v nebývale velké míře, jak se v žádné jeho jiné operetě neobjevuje. „Nikde jinde to zkrátka není taková esence dramatičnosti. A i z tohoto důvodu se taková inscenace velmi dobře dělá, protože je zde o čem hrát. Pro režiséra je to nádherná práce, když je dána do hudebního zpracování až magická linka jednotlivých postav a jejich velký dramatický vývoj. Po zpěvácích tak chci velmi expresivní pohybový i slovní projev tak, aby vše souviselo se vším,“ prozrazuje režisérka, Dagmar Hlubková.

Samotný příběh „Země úsměvů“ není úplně smyšlený a má svůj historický podklad: láska Evropanky Lízy a čínského prince Sou-Chonga nemůže překonat rozdíly ve výchově, etice a celkový pohled na život. „Na jednu stranu tuto operetu opravdu hrajeme až na samotnou hranu, kam lze dramaticky jít, ale zároveň musíme zachovat protiváhu v tom, že to má být i „veselé“. To vše se snažím zde dostat tak, aby byl udržen leitmotiv „střet kultur“, který je zcela ďábelský,“ říká režisérka a dodává: „Věřím, že Opava uvidí něco, co bude opravdu veliké. Budete „stát“ před dvěma zlatými lvy ze Zakázaného města, uvidíte obrovský čínský pavilon a osmimetrového draka se zlatými šupinami, který bude „lítat“ s pomocí dětí, které ho vedou. A do toho přijde čínský balet s autentickými maskami – to vše podle vzoru čínské opery,“ uzavírá režisérka.

V roli Ferdinanda von Lichtenfels se objeví Evžen Trupar, roli jeho dcery Lízy ztvární Tereza Kavecká / Lucie Kašpárková, Martin Štolba / Roman Harok se objeví jako Gustav von Pottstein, Ivana Lebedová / Ludmila Štědrá coby Hermína a Prince Sou-Chong zazpívá Juraj Nociar / Jakub Rousek. Sólisty opery doplní orchestr, sbor a balet Slezského divadla a děti z Operně-muzikálového studia Terezy Kavecké.

Přijměte pozvání na zkoušky této operety v rámci generálkového týdne:

 • Úterý: 10.00–14.00
 • Středa: 10.00–14.00
 • Čtvrtek: 18.00–22.00
 • Pátek: 10.00–14.00
 • Sobota (veřejná generálka): v 10 hod.

V případě zájmu nás kontaktujte:
Barbora Šenfeldová (Public Relations): senfeldova@divadlo-opava.cz / 724 091 113
Jana Andělová Pletichová (zástupce šéfa opery): andelova.jana@seznam.cz / 724 984 214

 Kontakt pro média:
Mgr. Barbora Šenfeldová
mobil: (+420) 724 091 113 / e-mail: senfeldova@divadlo-opava.cz
web: www.divadlo-opava.cz

ZEMĚ ÚSMĚVŮ

 • Žánr: Opereta
 • Autor: Franz Lehár
 • Dirigent: Karol Kevický
 • Režie: Dagmar Hlubková
 • Premiéra: 19. 2. 2023

Partneři