Slezské divadlo Opava

Slezské divadlo ovládnou opery Aleko a Komedianti

Jitka Hrušková, Deník, 12. 2. 2019

Pro milovníky opery bude ve Slezském divadle připraven bohatý program.

Opava – Opera Slezské divadla připravila na neděli 17. února od 19 hodin dvě operní jednoaktovky plné žárlivosti, která zabíjí. Romantické drama s názvem Aleko umístil Sergej Rachmaninov do cikánského tábora. Titulní postavou je šlechtic, zamilovaný do vdané cikánky a zhrzený manžel je oba zabije. Na opavské scéně ztvární Aleka hostující barytonisté Pavel Klečka a Jiří Přibyl. Postavu tedy ztvárňují hned dva hosté, přestože v domácím souboru je kvalitní barytonista a navíc i ruský rodilý mluvčí. Další role ztvární Katarína Jorda / Barbora Řeřichová, Juraj Nociar / Jakub Rousek, Dalibor Hrda / Yevhen Šokalo a Šárka Maršálová / Eliška Zajícová.
Komedianty napsal Ruggero Leoncavallo v roce 1892 na vlastní libreto podle skutečné události. Milostný trojúhelník v divadelní společnosti rovněž skončil dvojnásobnou vraždou přímo během představení. Jednotlivé postavy ztvární Juraj Nociar / Jakub Rousek, Rudolf Medňanský, Pavel Klečka / Michael Kubečka, Tereza Kavecká / Barbora Řeřichová a Zdeněk Kapl / Alexandr Vovk.
Ruský skladatel Sergej Rachmaninov vystudoval hru na klavír a kompozici a po studiích koncertoval v Evropě i v Americe. Po říjnové reovluci emigroval do Ameriky, kde také zemřel. Je považován za jednoho z posledních představitelů hudebního romantismu. italský skaldatel Ruggero Leoncavallo vystudoval na konzervatoři hudbu, skladbu a literaturu. Skladatelsky navázal na nový proud operního naturalismu a vytvořil komedianty. Tato opera si okamžitě podmanila diváky a je trvalou součástí světového operního repertoáru. Několik jeho dalších oper a operet se už výrazněji neprosadilo.

Aleko / Komedianti

  • Žánr: Opera
  • Autor: Sergej Rachmaninov / Ruggiero Leoncavallo
  • Dirigent: Petr Šumník
  • Libreto: Vladimir Nemirovič-Dančenko, Ruggiero Leoncavallo
  • Režie: Jana Andělová Pletichová
  • Premiéra: 17. 2. 2019

Partneři