Slezské divadlo Opava

Slezské divadlo uvede činohru Jako břitva (Němcová)

V neděli 13. listopadu v 19.00 hod. uvede Slezské divadlo Opava premiéru dramatu Jako Břitva (Němcová). Příběh ženy, kterou lidé znají především jako autorku Babičky, vychází z tvůrčího pera jedné z nejuváděnějších českých dramatiček Lenky Lagronové. Režie se ujal Peter Gábor.

Tato hra je zcela unikátní v tom, že neukazuje život Boženy Němcové, ale obraz Němcové a její doby. Božena v Břitvě je žena zápasící s tvůrčí ambicí, zmítaná osobními vášněmi a touhami, vázaná manželskou a mateřskou povinností a bojující   s omezeností svého okolí i politickým režimem a v neposlední řadě se svými nemocemi a bídou sužovaným tělem.

„Božena Němcová jako zářivá kometa, jako celebrita své doby. Muži ji milovali, ženy ji pomlouvaly. Svou silou a vnitřní integritou dodnes inspirativní a svou svobodomyslností dodnes fascinující. Zazářila jako kometa a málokdo     z jejích současníků se s tím dokázal vyrovnat. Souhra celého činoherního souboru a pečlivá práce režiséra Petera Gábora se skvělým textem Lenky Lagronové. Přijďte se podívat!“, řekla dramaturgyně Slezského divadla, Alžběta Matoušková.

V této inscenaci se představí činoherní soubor Slezského divadla, v hlavních rolích se objeví Tereza Bartošová coby Božena, Martin Valouch jako Němec nebo Ivana Lebedová jako Bára.

JAKO BŘITVA

  • Žánr: Činohra
  • Autor: Lenka Lagronová
  • Režie: Peter Gábor
  • Premiéra: 13. 11. 2022

Partneři