Slezské divadlo Opava

Slezským divadlem v Opavě se nesou řeči

Jitka Hrušková, Deník, 4. 4. 2017

Slezské divadlo: komedie Řeči, autor Neil Simon, překlad Alexander Jerie, scéna Roman Groszmann, kostýmy Sylva Marková, režie Roman Groszmann. Premiéra 26. března.

Opava – Komedie známého dramatika Neila Simona pod názvem Řeči premiérové publikum slezského divadla nezklamala a stejné oblibě se určitě bude těšit při reprízách. Snaha ututlat společenský skandál vyvolává situace, které diváky baví. Čtyři manželské dvojice na vyšších postech si vzájemně lžou v úporné snaze nedostat se do „řečí“ a původní představa společenské nudy rychle bere za své. Osvědčený režisér měl výhodu, že soubor dokonale zná a jeho výběr aktérů pro snobský večírek, který se vymkl kontrole, byl dobrou volbou. Sabina Muchová skvěle vystihuje nervní advokátku Chris a nervozita s občasnou hysterií ji prostupuje celým tělem. Jakub Stránský jako její manžel Ken publikum nejvýrazněji dostává sluchovou indispozicí.

Martin Valouch si postavu Lennyho zjevně užívá a Ivana Lebedová jako jeho manželka Claire neztrácí společenský glanc. Vyloženě komickou dvojici si s chutí a velmi úspěšně „střihli“ Martin Táborský v postavě psychologa Erniho a Kamila Srubková jako jeho potrhlá manželka Karamela. V tomto směru ji dokonale sekunduje psychicky labilní Cassie v podání Terezy Bartošové. Michal Stalmach jako její manžel Glenn zdařile paroduje místního politika, usilujícího o vyšší metu a děsícího se možnosti, že bude protagonistou skandálu na předních stránkách bulváru. Právě toho se však děsí všichni účastníci snobského večírku, který jim nečekaně ohrožuje kariéru i léta budovanou prestiž. Epizodní roli strážníka, který se brzy přestává orientovat v tom, kde končí pravda a začíná výmysl, si zjevně vychutnává Daniel Volný.

Výprava divákům nabízí skutečný byt se vším všudy – se schodištěm, dveřmi, barem, sedacími soupravami i kobercem. Dámy mají slušivé toalety, ale výjimkou je róba Claire přímo žebrající po opravě. Dáma jejího postavení by si určitě nic takého dobrovolně neoblékla. Premiérové provedení mohlo být kratší a je zbytečně statické, reprízám by prospělo víc pohybu po jevišti a zrychlení děje. I přes tyto drobné výhrady je tato komedie rozhodně přínosná už proto, že zábavy je dnes málo a té dobré ještě méně.

Řeči

  • Žánr: Činohra
  • Autor: Neil Simon
  • Režie: Roman Groszmann
  • Premiéra: 26. 3. 2017

Partneři