Slezské divadlo Opava

Sopranistka Lucie Kaňková debutuje jako Gilda ve Verdiho opeře Rigoletto a chystá se do zahraničí

Opavská opera uvádí od 20. února novou produkci opery Rigoletto, kde Lucie Kaňková ztvární hlavní ženskou roli – Rigolettovu dceru Gildu a přidává si tak do svého pěveckého rejstříku další Verdiho hrdinku.

„Pěvecký part Gildy mi vyloženě sedí,“ říká Lucie Kaňková, kterou její hlasový obor koloraturního sopránu už zavedl především do mozartovského a belcantového repertoáru. „Z Verdiho hrdinek jsem si zatím náležitě užila především Violettu Valéry z La Traviaty, kterou jsem zpívala už i třeba v přímém přenosu moldavské televize. Gilda, podobně jako Violetta, má samozřejmě v průběhu opery svůj vývoj – od čisté nevinné dívky po ženu, která se střetává s tvrdou realitou života, od které ji otec chránil. To se samozřejmě projevuje i na charakteru zpěvu, od lyrických koloratur až po docela dramatické chvíle.“

Lucie Kaňková kromě italského libreta a přípravy na Rigoletta ovšem pilně studuje i francouzštinu. Už za pár dnů totiž odjíždí na několik měsíců do belgického Liège. Byla tam po předzpívání pozvána italskou dirigentkou Spenranzou Scapucci, aby dělala tzv. cover rolí Philine z opery Amboise Thomase Mignon a Donny Anny v Mozartově Donu Giovannim. „Je to pro mě čest, protože zde vystupují opravdu velké hvězdy, například zpěváci, které známe z kinopřenosů z MET či Covent Garden. Role Philine patří nejenom k hodně náročným koloraturním úkolům, ale obsahuje i hodně pasáží ve francouzské próze,“ říká sopranistka. „A jelikož půjde o produkci před rodilými mluvčími, všechna slova musí znít opravdu perfektně a přesvědčivě. Beru to jako velkou školu, která se mi bude později hodit. V příští a přespříští sezoně mám už slíbeny další role a těším se, až někdo jiný bude naopak coverovat mě,“ směje se Lucie Kaňková.

Převzato z časopisu HARMONIE, 20. 2. 2022

Partneři