Slezské divadlo Opava

Traviata uchvátila opavské diváky

JANA GÉLOVÁ, Deník 23. 12. 2019

Stojící publikum potleskem ocenilo v neděli 15. prosince účinkující umělce. Ve Slezském divadle se konala premiéra opery Giuseppa Verdiho La Traviata, snad nejhranější a nejoblíbenější opera skladatele na libreto Francesca Marii Piaveho.

Opava – Výborní hlavní představitelé v čele s Janou Siberou v roli Violetty, celý inscenační tým a kolektivní tělesa odvedli kvalitní práci.

Dirigent Vojtěch Spurný pracoval především s dynamikou, citlivě doprovázel pěvce a velkou měrou přispěl k celkovému vyznění inscenace.

Režisérka Jana Andělová Pletichová podpořila hudební dynamiku propracovanými situacemi a vystavěním jednotlivých postav s důrazem na emoce. Působivé obrazy dotvářely oživlé zlaté sochy, které dokreslovaly luxusní prostřední a také umocňovaly tragiku příběhu v monumentální scéně Jaroslava Milfajta a v kostýmech Michaely Savovové. Za některé dámy bych se přimlouvala, aby výtvarnice více přihlížela k typu postavy, na kterou kostým navrhuje. Vynikající pěvecký i herecký výkon Jany Sibery je založen na naprosté pěvecké technické bravuře dynamické nuance, krásná barva hlasu…

Juraj Nociar (Alfréd) podal velmi vyrovnaný pěvecký i herecký výkon stejně jako Pavel Klečka v roli Alfrédova otce zaujal barevným barytonem, hereckou zralostí a přesvědčivostí.

Sbor vedený Kremenou Pešakovou zněl vyrovnaně. Martin Tomsa pojal efektně choreografii cikánek a matadorů. Navzdory tomu, že opavský operní soubor má velmi skromný finanční rozpočet, neustále dokazuje svou vysokou profesionalitu a připravuje divákům velmi hodnotné umělecké prožitky. Nové nastudování Traviaty je toho důkazem.

LA TRAVIATA, (Zbloudilá)

  • Žánr: Opera
  • Autor: Giuseppe Verdi, Fracesco Maria Piave
  • Dirigent: Marek Prášil, Josef Štefan
  • Libreto: Francesco Maria Piave
  • Režie: Jana Andělová Pletichová
  • Premiéra: 15. 12. 2019

Partneři