Slezské divadlo Opava

Výlet do Dalskabátů je podařený

Jitka Hrušková, Deník, 22. ledna 2013

OPAVA – Činoherní soubor Slezského divadla nabídl v neděli 13. ledna návštěvníkům premiérovou návštěvu nehříšné obce Dalskabáty. Diváci, kteří ji vzdor nevlídnému počasí absolvovali, neodcházeli zklamaní.

Výlet jim umožnil krátký návrat do doby, kdy jejich zájmu vládly pohádky. Děj sledovali na nápaditě vytvořené scéně Kataríny Žgančíkové, která připomíná romantickou atmosféru Ladových obrázků. Točna umožňuje sledovat příběh v plynulých návaznostech na faře, v kovárně, ve staré chalupě i v pekle. Hana Vaňková je v typech zemitých ženských „od rány“ dobře zabydlená, a proto nezůstává rázné Plajznerce nic dlužna. Skvělého partnera našla v Martinu Valouchovi, který vytvořil dokonalou postavu roztomile popleteného čerta Trepifajskla, na jehož naivitu je i peklo krátké. Oba protagonisté na sebe slyší a evidentně se doplňují.

Kostal Zerdaloglu hlasově i vizuálně exceluje v roli podrazáckého kostelníka Piškytla, kterému není cizí žádná levota. Jeho úlisnost, zlobu, zradu a zbabělost mu diváci stoprocentně věří. Mnozí takové Piškytly ve stylu „na rtech med a v srdci jed“ dobře znají z vlastní zkušenosti a vědí, jak jsou nebezpeční. Na rozdíl od pohádky je v realitě za tyto vlastností bohužel žádný trest nečeká. Potulného herce špatných mravů Lupina ztvárňuje v úsměvném podání Martin Táborský jako podvodníčka malého kalibru. Další postavou hodnou opovržení je čert v podobě faráře. Oba v jejich proměnách dobře zvládá Daniel Volný a diváky při sledování může napadnout, že v lovení duší pro nebe i peklo jsou si čerti i faráři podobní. Liší se jenom metodami.

Pekelného Otce zakladatele Belzebuba ztvárňuje s využitím letitých hereckých zkušeností Drahomír Ožana, který se k potěšení pamětníků na důvěrně známá opavská prkna znovu vrací. Kováři Jakuba Stránského nechybí fanfaronství bývalého dragouna ani smysl pro spravedlnost. Možná by neškodilo přidat víc drsného kovářského fortelu, aby z něj měla tvrdohlavá manželka Dorotka, zdařile vystižená Kamilou Srubkovou, větší důvod k obavám. Plejádu dalskabátských lidiček doplňuje romanticky vykreslená dvojice mladých milenců Honzy a Mančinky v podání Michala Stalmacha a Terezy Starostkové. Shrnuto – pohádkový příběh se opavským hercům povedl a bude mít dobrou odezvu. Divadlo ho může využívat i jako přestavení pro školy.

Jan Drda: Dalskabáty, hříšná ves, aneb Zapomenutý čert. Scénu a kostýmy navrhla Katarína Žgančíková. S činoherním souborem Slezského divadla inscenaci nastudoval Jakub Nvota. Premiéru měla 13. ledna.

Dalskabáty, hříšná ves aneb zapomenutý čert

  • Žánr: Činohra
  • Autor: Jan Drda
  • Režie: Jakub Nvota j.h.
  • Premiéra: 13. 1. 2013

Partneři