Slezské divadlo Opava

Žáci darebáci staví komínek

Opera o komínku
Karel Loos
On-line premiéra: 20. 3. 2021, od 17:00.
Opera o komínku zedníky nakřivo postaveném Karla Loose je česká jednoaktová komická opera. Svým trváním necelých 15 minut je jednou z nejkratších oper na světě! A skromnými požadavky na obsazení je jako stvořená pro dobu covidovou. V této operní taškařici ze školních škamen nebude o zábavu nouze.
V rolích nezbedných studentů uvidíte tváře vám dobře známé z opery Figarova svatba – Víta Šantoru, kontratenoristu Vojtěcha Pelku, Jaromíra Noska, Evu Benett a mini orchestr reprezentovaný koncertními mistry Yelyzavetou Pruskou, Julií Ester Černou a Janem Zlámal pod vedením šéfa opery Vojtěcha Spurného, který inscenaci hudebně nastudoval. Režie se ujala Jana Andělová Pletichová.
„Skladatel napsal tuto mini komickou operu pro své studenty. Tento fakt byl pro mě rozhodujícím inspiračním zdrojem a jedním z hlavních témat mini projektu k natáčení. Celé dílko jsem zasadila do prostředí chlapecké školní třídy, ve které kantor K. J. Loos inscenuje operu.
Atmosféra školy nám umožnila navodit lehce úsměvnou atmosféru žáků darebáků s náznakem doby vzniku díla. Mini orchestr se stal součástí dění mezi školními lavicemi a osobnosti studentů se více či méně prosadily i v jednotlivých rolích. Dámy si užily převleky studentů!

Věřím, že diváci se na chvíli přenesou do vzpomínek na svá školní léta s aktivitami na různých vystoupeních a zažijí s námi příjemný čas.“ říká režisérka Jana Andělová Pletichová.

Od 20. 3. 2021 i k pozdějšímu zhlédnutí na webu a Facebooku Slezského
divadla Opava.

Český rozhlas_reportáž Opera o komínku.

Partneři