Slezské divadlo Opava

Žáci opavské základní školy Vrchní zpívají v divadle

Jitka Hrušková, Deník, 4. 1. 2022

Opava – Slezské divadlo uvedlo premiéru Haydnova oratoria Stvoření světa, které je součástí mezinárodního projektu Let´s Sing Oratorio Music. Sólisty jsou vítězové mezinárodní pěvecké soutěže Sacred Music International Competion 2020 a do sborové části jsou zapojeni žáci opavské základní školy Vrchní, ostravské školy J. Valčíka a hukvaldské Leoše Janáčka. Dílo mělo být na repertoáru sice už před dvěma roky, ale covidový zákaz sborového zpěvu to znemožnil. „Je to náš školní sbor s žáky šesté až deváté třídy, který jsme museli znovu vybudovat. Za ty dva roky ticha nám totiž většina členů ze školy už odešla,“ konstatuje ředitel ZŠ Vrchní Roman Podzemný. Iniciátorem vystoupení žáků byl Slezské divadlo a když letos škole sdělilo, že s ní pro oratorium stále počítají, pustili se žáci v září do zkoušení.

Jejich vedoucí Klára Grygaršíková za nimi na pravidelné zkoušky obětavě docházela během své mateřské dovolené a vedla je spolu se svou zástupkyní Vendulou Foltýnovou. Děti pilně zkoušely a první odměnou jim bylo víkendové soustředění v Kravařích, ze kterého byly začátkem listopadu přímo nadšené. Kromě celodenního zpívání zbyl čas i na zábavu v aquaparku a na bowlingu. Nepřekonatelným zážitkem jejich pobytu v hotelu Buly aréna bylo setkání s Jaromírem Jágrem. A každotýdenní zkoušky přímo v divadle ve společnosti profesionálních umělců, to pro ně byl teprve zážitek!

„Byla to pro ně ohromná událost, ke které by se jinak nedostaly a potěšení jsme byli i my. Když se nám naskytne možnost někam žáky posunout, rozhodně ji rádi využijeme. Něco takového je velmi dobré pro ně i pro školu,“ míní Roman Podzemný. Školní zpěváčci se budou na jednotlivých vystoupeních střídat po celou dobu, kdy bude oratorium Stvoření světa na repertoáru Slezského divadla. Sbor ZŠ Vrchní v něm poprvé účinkoval od 16. do 18. prosince.

Partneři