Slezské divadlo Opava

Zemřely dvě významné osobnosti opavské kultury

(tep), Region, 7. 6. 2022

Opava – Životní cesty dvou osobností opavské kultury skončily. V neděli 29. května se zavřela poslední opona za hercem Vladimírem Břichnáčem, který zemřel ve věku šedesáti let. V sobotu 28. května odešel ze světa v nedožitých čtyřiaosmdesáti letech jeden z předních hudebních historiků Karel Boženek.

Vladimír Břichnáč se narodil v roce 1962 v Opavě, vystudoval pražskou Střední umělecko-průmyslovou školu v oboru hračky a dekorativní předměty. Další studium absolvoval na pražské DAMU v oboru loutkoherectví a po dokončení nastoupil do ostravského Divadla loutek. Vedle divadla se také věnoval poezii a výtvarné tvorbě, pro své pohádky vyráběl i loutky. Ve Slezském divadle působil v letech 1991 až 1993. Ještě v roce 2012 se na opavská prkna vrátil jako host v inscenaci Cesta kolem světa za 80 dní. Na částečný úvazek pracoval i v Charitě Opava a byl členem divadelního souboru Opal při opavském Středisku volného času.

Osobnost muzikologa Karla Boženka je spojena zejména s interpretační soutěží Beethovenův Hradec, u jejíhož zrodu v šedesátých letech stál. Karel Boženek se narodil roku 1938 ve Valašských Kloboukách, v roce 1962 působil jako odborný pracovník Slezského kulturního střediska na zámku v Hradci nad Moravicí. V tomtéž roce začala jeho spolupráce s operním souborem Slezského divadla, kde byl členem umělecké rady, odborným poradcem a recenzentem operních představení. Inicioval vznik hudebního souboru Collegium Musicum Silesiae, který se věnoval hudebním památkám z opavských archivů a muzejních fondů. Zde uplatnil i své praktické instrumentální dovednosti jako umělecký vedoucí a hráč na violu. Jako hudební historik a archivář muzikologického oddělení Slezského zemského muzea v Opavě pracoval až do roku 1987. V devadesátých letech si vyzkoušel práci dramaturga opery a baletu v ostravském divadle, poté působil dva roky jako hlavní dramaturg mezinárodní umělecké agentury Pragokoncert. Od roku 1993 začal působit na Filozoficko-přírodovědecké fakultě Slezské univerzity v Opavě. „Byl významným pedagogem, který na badatelskou cestu připravil řadu známých osobností. Bude mi chybět jeho schopnost udělat si z vážných témat legraci, ačkoli se k životu nikdy nestavěl bez odpovědnosti a pokory. Děkuji ti, Karle,“ zavzpomínal na svého přítele pedagog a dlouholetý ředitel interpretační soutěže Beethovenův Hradec Petr Hanousek.

Partneři