Slezské divadlo Opava

Chceme fotbal, nebo divadlo?

/Pro i-DN připravil her/, DN, divadelni-noviny.cz, 31. srpna 2019

 

Na dotaz Divadelních novin zdůvodnil odchod šéfa opery Lubora Cukra ředitel Slezského divadla Opava Ilja Racek.

 

Důvody mého rozhodnutí jsou jasné a já je opakuji od té doby, co jsem v Opavě nastoupil. Opava je nejmenší město, které si tak říkajíc dovoluje provozovat operní soubor. Přičemž čelí několika problémům. Jednak je to konkurence blízkého souboru v Ostravě a asi i Olomouci, jednak periodicky se opakující pochybnosti ze strany politické reprezentace města, jestli na to Opava prostě má a nebude-li volit jiné priority. Jakoby se vznášela paradoxní otázka: chceme fotbal, nebo divadlo?

V takové situaci je strategicky pro divadlo životně nutné mít především podporu v divácké obci, převedeno do jiného jazyka – u voličů zastupitelstva. A tady jsme v poslední době konstatovali trend klesající návštěvnosti. Podle mého a třeba i místního tisku nebo reakcí diváků byl důvod ve výběru titulů, které byly pro našeho běžného diváka příliš náročné až exkluzivní. Opava je malé město a bylo již x-krát konstatováno, že vkus místního publika je jiný než ve větších kulturních centrech a jakýsi mix populárních a náročnějších titulů je třeba s ohledem na to vybírat. Včetně prostředků jevištních.

Kromě diváků vzbudil tento trend i kritiku ze strany některých členů souboru. Týkalo se to především využívání našeho vlastního sólistického ansámblu.

Pokud jde o nového šéfa, měl jsem během prázdnin řadu schůzek na toto téma, ale v tomto okamžiku je předčasné o tom spekulovat. Jasné je, že to musí být poměrně brzy, přičemž dosti limitující je pro mne před časy schválený konkurzní řád divadla z Kolektivní smlouvy, který vyžaduje poměrně složité jednání několika komisí…

Chtěl bych závěrem říci, že mne osobně velmi netěší, že jsem se k tomuto kroku rozhodl. Ale jako ředitel odpovídající za celou organizaci jsem považoval z výše uvedených důvodů za pro soubor životně důležité změnit celkový trend. A to i s opakovaným uznáním některých inscenačních výsledků daného období.

 

Ilja Racek, ředitel Slezského divadla Opava

 

 

 

Zdroj: https://www.divadelni-noviny.cz/ilja-racek-k-odchodu-sefa-opery-sd-opava

Partneři