Slezské divadlo Opava

Herečky jsou obyčejní lidé jako my

12. 11. 2019, (bart), Region

Opava – Víte, jak to vypadá v zákulisí divadla? Právě toto prostředí odhaluje komedie Arnošta Goldflama Dámská šatna, která měla ve Slezském divadle minulou neděli premiéru.

Režie se ujal Roman Groszmann, který o hře říká: „Vždycky mě bavilo dělat hry, které se zabývají divadlem samotným a odhalováním jeho zákulisí, které ukazují ten dosti komplikovaný svět výrobců divadelní iluze. A samozřejmě zejména hereček a herců.“ Tím vlastně tak trochu prozrazuje hlavní gró inscenace. Díky čtyřem herečkám Trudě (Hana Vaňková), Marii (Kamila Srubková), Líze (Ivana Lebedová) a Kláře (Tereza Bartošová) je divákovi zprostředkováno nahlédnutí do jejich šatny, kde s nimi prožívá zdlouhavé čekání na výstup, očekávání dobré role v nové inscenaci, každodenní rutinu repríz, ale hlavně se dozví jejich soukromé i obyčejné, ale dojímavé osudy. Dámská šatna je zkrátka ukázkou toho, že i herečky jsou lidé jako my.

Scéna Michala Hejmovského dokazuje, že divadlo není o velkolepých kulisách a majestátních kostýmech, ale právě o hercích, což platí v tomto případě dvojnásob. Celá inscenace totiž stojí na umění konverzace všech čtyř hereček, pro které byly tyto role jako ušité. Herečky dokázaly i nepříjemné situace podat tak, že se sálem ozýval smích. A co teprve momenty, kde se do popředí dostává Goldflamův smysl pro humor. Mnohdy je divák schválně ponechán na pochybách, zda přeřeky nebo situační připomínky do hry opravdu patří či nikoliv. To, že Dámská šatna bude v této sezóně opravdu oblíbená, dokazuje i nekončící aplaus, kdy se za herečkami opona zvedla až pětkrát.

Partneři