Slezské divadlo Opava

Milion korun má pomoci opavské opeře

Pavel Karban, Právo, Severní a střední Morava a Slezsko, 10. 3. 2020

Milionem korun pomůže moravskoslezské hejtmanství opeře Slezského divadla v Opavě (SDO). To se potýká s nedostatkem peněz na provoz a hrozilo, že kvůli škrtům přijde operetní soubor nejen o své sólisty.

Provoz SDO financuje hlavně město, které je jeho zřizovatelem. Pro letošní rok dostalo SDO z městského rozpočtu 94 milionů korun. „K tomu, abychom zaplatili současný stav, potřebujeme o 4 až 5 milionů víc. Udělali jsme úsporná opatření a požádali o pomoc ministerstvo kultury i kraj,“ řekl ředitel SDO Ilja Racek.

Zatímco s ministerstvem o podpoře ještě jedná, od kraje dostane milion. „Jednorázová podpora je pro překlenutí toho svízelného roku, kdy se navyšovaly mzdy v oblasti kultury, ale město musí přijít s komplexnějším řešením,“ míní náměstek hejtmana Lukáš Curylo (KDUČSL). Dodal, že vedení Opavy si musí v prvé řadě ujasnit, zda vůbec zvažuje podporu divadla v takovém rozsahu a zda v něm chce i operu. „Není novinkou, že o tomto souboru se diskutuje řadu let,“ poukázal.

Podle ředitele Racka se město coby zřizovatel chová k SDO, jak řekl, docela slušně. „Akorát je problém v tom, že se v posledních letech třikrát nebo čtyřikrát zvýšily požadavky na mzdy, takže se nám skoro o třetinu zvýšily náklady na divadlo. A to je cifra, která magistrátu dělá problémy,“ přiznal s tím, že divadla obecně by si zasloužila větší podporu ze strany kraje i státu.

„Při divadle operním nebo vícesouborovém v menším městě, jako jsme my, jsou nároky na zřizovatele skoro nadnormativní a bylo by dobře, kdyby se k tomu stát postavil čelem a dával větší příspěvky,“ sdělil Racek a doplnil, že od státu má SDO 6 milionů za rok.

Náměstkyně opavského primátora Hana Brňáková (piráti & Opavané), která má kulturu na starost, doufá, že opera v SDO zůstane.

„Koaliční smlouva pro toto volební období jasně počítá se zachováním dvousouborového divadla. Z toho se odvíjí moje další logika, že budeme muset jednat i s krajem a bavit se o systémové podpoře regionálních divadel,“ připojila náměstkyně primátora.

Partneři