Slezské divadlo Opava

Nový program pro učitele s názvem Učíme (se) divadlem

Šárka Mrvová, Deník, 19. 2. 2020

Ostrava – Ateliér pro divadelní vzdělávání při Národním divadle moravskoslezském (NDM) nabízí učitelům češtiny a literatury nový program s názvem Učíme (se) divadlem, jehož cílem je sebe a poté žáky i studenty atraktivněji seznamovat s díly světové a české románové nebo dramatické tvorby. Pedagogové postupně do konce roku navštíví devět divadelních představení ve všech divadlech v Moravskoslezském kraji, budou moci hovořit s jejich tvůrci a poté na semináři díla rozeberou. Žákům a studentům pak mohou poskytnout atraktivnější a zasvěcenější pohled, mohou s nimi hledat i jiné cesty reflexe děl světové literatury.

Jako první je v plánu na konci února návštěva představení inscenace Kytice Karla Jaromíra Erbena ve Slezském divadle v Opavě. Do konce sezony navštíví účastníci ještě čtyři další představení Molièrovu klasickou komedii Lakomec v podání Divadla Mír, Dostojevského Zločin a trest v Komorní scéně Aréna (premiéra bude v březnu a jde o komorní dramatizaci slavného režiséra Andrzeje Wajdy), adaptaci Bulgakovova románu Mistr a Markétka v Divadle Petra Bezruče a Gogolovu satirickou komedii Revizor v podání činohry Národního divadla moravskoslezského (premiéra bude v Divadle Antonína Dvořáka v březnu).

Kromě únorové návštěvy Opavy půjde tedy do června o návštěvy divadel ostravských. „Zajišťujeme výhodné vstupenky, které už mají učitelé v ceně kurzovného, a jednotlivá představení budeme poté diskutovat v divadlech s tvůrci inscenace uměleckým šéfem souboru, režisérem nebo dramaturgem a pak rozebírat na našich společných seminářích,“ upřesnila lektorka Sylvie Vůjtková s tím, že program časově nezasáhne do výuky. Všechny aktivity jsou v plánu v podvečerních a večerních hodinách, návštěvy divadel v běžné hrací době představení.

Kapacita kurzu je omezená. Informace jsou na webu NDM v sekci Ateliér, je možné je získat také přímo u lektorky (sylvie.vujtkova@ndm.cz, tel. 773 886 019) nebo písemně na adrese atelier@ndm.cz. Uzávěrka přihlášek je ve čtvrtek 20. února.

Partneři