Slezské divadlo Opava

Hana Vaňková

Hana Vaňková

Narozena 6. 6. 1960 ve Valticích.

1976-1980 Státní konzervatoř v Brně
1980 Slezské divadlo v Opavě (sezóna v brněnském Divadle Husa na provázku)

Výběr z rolí:
Edith (Edith a Marlène), Marta (Kdopak by se Kafky bál), Jana z Arcu
(Skřivánek), Julie (Slečna Julie), Julie (Romeo a Julie), Ofélie (Hamlet), Kateřina (Zkrocení zlé ženy) – nominace na CENU THÁLIE, Raněvská (Višňový sad), Kostelnička (Její pastorkyňa) – OPAVSKÁ THÁLIE 2005, Arkadinová (Racek), Kapuletová (Romeo a Julie), Rosemary (Rodina je základ státu), Jeanette (Donaha!), Klára (Sekretářky z Ostrožné), Nana (Kometa), Toaneta (Zdravý nemocný)

Získaná ocenění:
Opavská Thálie za rok 2005 za roli Kostelničky ve hře Její pastorkyňa.
Hana Vaňková

Má sestru-dvojče. Protože se jejich rodiče věnovali ochotnickému divadlu, umělecké nadání obou dcer nebylo překvapením. Už někdy v druhé třídě si je (obě) vyhlídla paní učitelka z „lidušky“, která později rozhodla i o tom, že půjdou na konzervatoř — vzali je (obě!) do stejného ročníku.
Jednu sezónu pak strávily (obě) i v brněnském Divadle Husa na provázku, kde pracovaly s významnou osobností českého divadla, režisérem Petrem Scherhauferem. „To je pro herce, bez nadsázky, škola na celý život.“ Sestra Ivana (Hloužková) je dodnes členkou tohoto legendárního divadla.
Hana přijala opavské angažmá a za třicet sezón se dočkala spousty krásných rolí. A těší se na další, které přijdou.
Má vřelý vztah ke svému rodnému kraji (okolí Mikulova a jižní Morava), kam ve volných chvílích pořád zajíždí a raduje se ze srdečnosti a pohostinnosti tamějších lidí. Grilování a vínečko počítá mezi své příjemné závislosti.
Říká, že „život je jako bonboniéra“ — všechny situace i konflikty, které život přináší, jsou zabalené v hezkém papírku a je-li vnitřek dobrý nebo špatný, se pozná, až když ho ochutnáme.
Už druhým rokem si v užívá zájezdů v rámci Letních shakespearovských slavností s ostravskou inscenací Romea a Julie, kde hraje Lady Kapuletovou.

Partneři