Slezské divadlo Opava

Jakub Stránský

Jakub Stránský

Narozen 14. 2. 1976 v Teplicích.

1990-1992 Lidová konzervatoř v Ústí nad Labem
1993–1994 Krušnohorské divadlo v Teplicích
1994-1997 Střední škola dramatických umění při Severomoravském divadle v Šumperku
1997–2001 Severomoravské divadlo v Šumperku
2001 Slezské divadlo v Opavě

Výběr z rolí:
Hamlet (Hamlet), Elf Hořčička (Sen noci svatojánské), Lenský (Evžen Oněgin), Andrej Prozorov (Tři sestry), Petr (Smutek sluší Elektře), Tristan (Tristan a Izolda), Demetrius (Sen noci svatojánské), Števa (Její pastorkyňa), Robert Dudley, hrabě z Leicesteru (Marie Stuartovna), Hugo Pludek (Zahradní slavnost), René Skalský (Pytlákova schovanka), Jerry (Donaha!), Edmund (Král Lear), Vaněk (Audience), Aubin (Dámský krejčí), Berald (Zdravý nemocný)

1997, 2001 Cena ŠTĚK – za nejlepší nejmenší herecký výkon sezóny v Severomoravském divadle Šumperk

Jakub StránskýJako dítě chtěl být strojvedoucím – po tátovi. Později se hlásil zároveň na herectví a na filozofickou fakultu (obor angličtina a španělština).
První umělecké zkušenosti sbíral v amatérském divadle Stropník v Oseku, kde hrál za scénou na kytaru. Herecky pak debutoval asi ve čtrnácti letech v představení Zavraždění svaté Celestiny, kuplířky z města Salamanky od Milana Calábka. Ve dvaceti si zahrál Hamleta. Opravdovým průlomem v jeho kariéře ovšem byla role řeznického tovaryše Pavla v Maryše, což byla první role v jeho prvním angažmá v Šumperku.
Nedávno mu k hraní v divadle přibyla ještě výuka herectví na ZUŠ – snaží se rozvíjet mladé talenty, předávat zkušenosti. Sám se při tom učí srozumitelně vyjadřovat a formulovat myšlenky. Jeho divadelní aktivity jsou vůbec mnohostranné: jezdí s dětmi na divadelní tábory, občas spolurežíruje nějakou komorní produkci s kolegy. Tím mu však prakticky vymizel volný čas.
Odreaguje se hlavně doma s rodinou. Ráno ho z postele vyhání dcera Nelinka.
A kdy pochopil, že bude hercem?
„Nevím, jestli jsem to někdy pochopil.“

Partneři