Slezské divadlo Opava

Martin Táborský

Martin Táborský

Narozen 24. 8. 1953 v Jaroměři, okres Náchod.

1975–1979 JAMU v Brně
1979–1980 Státní divadlo O. Stibora v Olomouci (herec)
1980–1988 Vojenský umělecký soubor v Táboře (herec, konferenciér a režisér)
1990–1994 Krušnohorské divadlo v Teplicích (sólista operety)
1994–1997 Divadlo V. Nezvala v Karlových Varech (herec)
1997 Slezské divadlo v Opavě

Výběr z rolí:
Francois Pignon (Blbec k večeři), Polonius (Hamlet), profesor Higgins (My Fair Lady), Habršperk (Naši Furianti), Montek (Romeo a Julie), Bolton (Pytlákova schovanka), Harold (Donaha!), Lothar (Kometa), Bassinet (Dámský krejčí), Glostr (Král Lear), Doktor Diatrus (Zdravý nemocný)

Martin Táborský
Divadelní prkna zakusil už jako čtyřletý u ochotnické společnosti (hrál zvířátko v pohádce). Zprvu chtěl být zpěvákem – chodil na zpěv do LŠU a zpíval i v pěveckém sboru. Na gymnáziu pak uvažoval o kariéře zubního lékaře, ale díky pozitivnímu vlivu profesorky češtiny nakonec zvítězilo herectví na JAMU.
Dětství prožil v Úpici na Trutnovsku. Při vzpomínkách na dětství se rád vrací k prázdninám, které trávil u dědy na mlýně. Má tři oblíbená místa: v rodném kraji – Ratibořice (Babiččino údolí), v novém domově – Hradec nad Moravicí (zámek s parkem) a pak černomořské letovisko Sozopol.
Nejraději je se svou rodinou (mluví dokonce o „závislosti“ na rodině). Když potřebuje odpočívat, sáhne po dobré knížce. Velkou radost mu přináší čas strávený s vnukem Arturkem, se kterým si velice rozumí. „Měj rád lidi“ je Martinovo životní krédo.
A co si myslí o herectví? „Herectví je droga – plné hlediště, vidět spokojeného diváka a slyšet potlesk… Práce v divadle je sice někdy nevyvážená, vyžaduje časté nasazení i o sobotách a o svátcích, takže občas nastane velká únava. Ale naštěstí existují divadelní prázdniny.“

Partneři