Slezské divadlo Opava

Panika v opavském divadle

(tep), Region, 17. 12. 2019

Opava – V operním souboru Slezského divadla stále panuje bezvládí. Od doby, co na konci srpna rezignoval jeho ředitel Lubor Cukr, vedení divadla dosud nenašlo vhodného kandidáta. Mezi divadelníky se navíc spekuluje, že zástupci radnice plánují operní soubor zrušit. Jedním z důvodů je návrh městského rozpočtu na příští rok, kdy divadlo dostalo o pět milionů korun méně, než požádalo.

Opavští radní se rozhodli, že v roce 2020 poputuje na provoz divadla 94 milionů korun. To je o 7,5 milionů více než loni. Vedení divadla ovšem kvůli povinnému zvyšování mezd požadovalo ještě o pět milionů více. Primátor Tomáš Navrátil na nedávné tiskové konferenci přiznal, že vedení divadla se s tím bude muset nějak vypořádat. A to i pomocí personálních a organizačních škrtů. „Pokud bude návrh rozpočtu schválen v poslední verzi, znamená pro nás další šetření především v personální oblasti. Nárůst platů v posledních třech letech vskutku rozpočet divadla dosti zvětšil,“ informuje o nelehké situaci ředitel Slezského divadla Ilja Racek. Zároveň však vyvrací spekulace, že je operní soubor v ohrožení. „My v divadle zrušení operního souboru věru neplánujeme.“

Spekulace o zrušení operního souboru vyvstaly u zaměstnanců divadla poté, co odešel jeho šéf Lubor Cukr. Ten se rozhodl ukončit spolupráci kvůli neshodám s Iljou Rackem, který měl jinou představu o tom, jak má opera v Opavě vypadat. Zatímco Racek reprezentuje přání konzervativních opavských diváků, Cukr chtěl experimentovat, s čímž narazil. „Ve svém celkovém směřování jsem chtěl reflektovat současné trendy v opeře, protože způsob vyprávění příběhu a jejich vizuální podoba mi v Opavě často připomínaly dnes již z mého pohledu dávno přežité postupy,“ konstatoval již předtím Cukr. Co se týče hledání nového šéfa, ředitel divadla neplánuje činit žádná rozhodnutí, dokud nebude schválen definitivní rozpočet. „Letošní sezona je připravená zastupující šéfkou paní Andělovou Pletichovou a nic nás provozně nenutí v tomto momentě měnit,“ dodává Ilja Racek.

 

Partneři