Slezské divadlo Opava

Racek: Pokud bude červen bez problémů, budeme hrát

Tereza Piskořová, Region, 21. 4. 2020

Ještě před pár dny se ve Slezském divadle šily roušky, teď už je ve zkušebnách a dílnách klid. Řeší se pouze vracení vstupného. Největší opavská instituce zůstala bez herců i bez diváků zcela prázdná. Protože herci nemohou na jeviště, učí se texty doma. Mnoho z nich už ani neplánuje, že by v této sezoně odehráli nějaké představení. Optimistický není ani ředitel divadla Ilja Racek, protože situace se mění s každým zasedáním vlády. V rozhovoru jsme si povídali o zmařených plánech i vizích do budoucna, ale třeba také o tom, kolik to všechno bude stát, nebo jak se budou řešit abonenti, kteří mají nárok na několik chybějících premiér.

 Předpokládáte, že po uvolnění nouzového stavu stihnete hrát do konce sezony, nebo je podle vás sezona ztracená?

Usnesení vlády ze dne 14. dubna říká, že od 8. června budou otevřena divadla za „přesně definovaných podmínek“. Ty podmínky podle čerstvé informace z ministerstva kultury určí ovšem zdravotníci. Takže pokud by to bylo bez problémů, budeme hrát a případně i premiérovat minimálně dva víceméně dokončené tituly. Situace se ale mění průběžně a nám nezbývá, než být připraveni na několik variant. Co jsme na poradě vedení odpoledne dohodli, tak se během večera změnilo. Některé údaje se proto mohou změnit podle celkového vývoje. Jak říká tuším ministr vnitra, závazný plán má tady pořád jen koronavirus.

Jaký je momentálně provoz v divadle? Jsou herci doma, nebo docházejí na zkoušky?

Herci, hudebníci i zpěváci jsou doma, někteří dostali od svých šéfů úkoly v domácí přípravě. Pokud to nenaruší vládní usnesení, bude se i korepetovat a šéf činohry uvažuje o zkoušení, až se alespoň trochu rozvolní podmínky karantény. Někteří pracovníci natáčejí na naše weby a sociální sítě své pozdravy z karantény a plánujeme i jakýsi miniseriál ze zákulisí divadla v době koronaviru.

Kterých premiérových inscenací se mimořádná opatření dotkla? Budete kvůli aktuální situaci výrazně upravovat dramaturgický plán na příští sezonu?

Premiéra činohry Zítra to roztočíme, drahoušku měla být 15. března. Dotáhli jsme přípravu až do generálek, takže je v podstatě hotova. Premiéra baletu Action man měla být v tomto čase, je připravena a rovněž by se po krátké přípravě dala hrát. Co se mělo začít zkoušet v půli března, je Funny girl. To jsme museli samozřejmě odložit a uvažujeme o nastudování v jiném termínu, možná už na podzim. Pokud se otevřou divadla v červnu, měli bychom mít nazkoušenou i Fibichovu Hedy. Činohra se už těší na zkoušení Edmonta, ale to je taky otázka otevření činnosti. Dramaturgický plán na příští sezonu nebudeme zřejmě nějak podstatně měnit. Spíše uvažujeme o tom, že kdybychom nestihli ten současný, tak bychom se ho snažili dohrát po prázdninách.

Jak je to s vrácením vstupenek? Budete předplatitelům vracet peníze, nebo mohou zažádat o prodloužení předplatného do další sezony?

Vstupenky jednotlivě vracíme momentálně elektronickou cestou. Pokud jde o předplatné pro tuto sezonu, rýsuje se, že neodehrajeme do prázdnin vše, co jsme slíbili, a budeme muset peníze vracet našim abonentům. Ale to je momentálně vis maior.

Vláda slíbila miliardu na kulturu, budete žádat o nějaké finanční příspěvky? Pokud ano, na co máte nárok?

Včera večer (14. dubna, pozn. red.) přišla zpráva, že ministr kultury získal do programu na podporu profesionálních divadel, orchestrů a podobně dalších dvě stě milionů korun. Podmínky pro rozdělení budou sděleny údajně v červnu, samozřejmě se bude pracovat s vyčíslením ztrát za první pololetí roku.

Jak se nouzový stav dotkne zaměstnanců? Bude nutné například udělat nějaké personální změny?

Nouzový stav se momentálně zaměstnanců nijak nedotkne – až na to, že někteří už strádají tím, že nemohou docházet do práce.

Pracovníci divadla donedávna šili roušky. Dá se vyčíslit, kolik jich celkově ušili a jakým organizacím pomohli?

Doposud jsme našili tři a půl tisíce roušek, distribuovali jsme je většinou přes magistrát. Pokud vím, tak šly k městské policii, k dopravákům a do nemocnice. Momentálně už taková potřeba není, město si zřejmě zajistilo jiné zdroje.

Partneři