Slezské divadlo Opava

Šéf opavské opery Lubor Cukr rezignoval

28. 8. 2019, www.divadelni-noviny.cz

 

Dopisem oznámil Lubor Cukr, operní režisér a šéf opery ve Slezském divadle v Opavě svou rezignaci k 31. srpnu. Funkci zastával od 15. února 2017.

Cukr vzbudil kontroverzní reakce své poslední opavské inscenace, opery Carla Marii von Webera Čarostřelec (prem. 16. června 2019), uspěl chytrou režií první verze (1866) Prodané nevěsty Bedřicha Smetany (viz Prodaná nevěsta, prem. 21. října 2018), obě v hudebním nastudování dirigenta Vojtěcha Spurného, které do Opavy přivedl. Pokusil se proměnit zdejší inscenační styl i dramaturgii.

Lubor Cukr zaslal Divadelním novinám následující prohlášení:

Na základě našeho posledního setkání s ředitelem Slezského divadla Opava Iljou Rackem jsem se rozhodl po vzájemné dohodě rezignovat k 31. 8. 2019 na pozici šéfa opery SDO. Během našeho rozhovoru zcela jasně vyplynulo, že naše představy o dramaturgickém směřování a inscenační podobě, obsazování jednotlivých rolí a výběru inscenačních týmů se liší natolik zásadně, že nemohu nadále z uměleckého i lidského přesvědčení být spoluzodpovědný za soubor opavské opery. Jsem však překvapen, že tyto výtky přišly až s nástupem nové sezony, kdy jsme započali panem ředitelem již schválený dramaturgický plán realizovat.

/Zpracoval her/

Zdroj: https://www.divadelni-noviny.cz/sef-opavske-opery-lubor-cukr-rezignoval

Partneři