Slezské divadlo Opava

Sochy i mouchy v divadle

(tep), Region, 1. 12. 2020

Ředitel opery a režisérka vysílali online

Opava – Třetí díl internetového projektu Slezského divadla s názvem Divadelní noviny byl věnován rekapitulaci Cen Thálie. Jak jsme již informovali v minulých vydáních, opavské divadlo získalo pět nominací za operu. Jednu z nich proměnil Lukáš Zeman, který obdržel Thálii za roli hraběte Almavivy ve Figarově svatbě. Šéf opery Vojtěch Spurný a operní režisérka Jana Andělová-Pletichová se v pořadu zhostili rolí moderátorů a vyzpovídali pěvce, kteří získali užší nominace. Pro zpestření diváků se pro tuto příležitost oblékli do kostýmů much či živých soch.

Jednou z nominovaných byla zpěvačka Jana Sibera, která oslnila diváky i porotu v roli Violetty Valéry v inscenaci La traviata. „Měla jsem velkou radost, protože být nominována za roli Violetty je veliká čest. Přede mnou ji zpívalo mnoho skvělých pěvkyň a nejsem si jistá, jestli v historii Thálií byla nějaká česká pěvkyně nominována zrovna za tuto roli,“ sdělila v Divadelních novinách Jana Sibera, která na spolupráci se Slezským divadlem ráda vzpomíná. „Byla jsem překvapená, kolik nových informací jsem se po více než sto reprízách této role dozvěděla. Troufám si říci, že to bylo i poznat, když to dospělo až k nominaci, podotkla Jana Sibera a úsměvem dodala: „V roli Violetty se toho dá vyjádřit tolik, že to pěvcům dává obrovské možnosti. To je asi důvod, proč my sopranistky tuto roli tak moc milujeme. Samozřejmě je pěvecky obtížná, protože je strašně dlouhá a vyžaduje veškeré pěvecké dovednosti. Je tedy důležité si rozložit síly a myslím, že jsem se to za ta léta naučila.“

Příjemné vzpomínky na Opavu si odnáší i Pavel Klečka, který byl nominován za roli Giorgia Germonta v La traviatě. „Děkuji Slezskému divadlu, že mi dalo příležitost tuto roli zazpívat a zahrát. Jsem rád, že jsem do role Germonta mohl dozrát,“ vyjádřil se. Moderátoři samozřejmě nezapomněli vyzpovídat ani držitele Ceny Thálie Lukáše Zemana, který exceloval jako hrabě Almaviva v Mozartově Figarově svatbě. „Spolupráce byla úžasná, všichni jsme táhli za jeden provaz. Pan Spurný si našel v archivech škrty od Mozarta a doplnil árie, které jsou trochu obtížnější. Tím to bylo zpestřeno, ale hodně dobře se to zpívalo,“ konstatoval Lukáš Zeman s přáním, ať se všichni zase brzy shledají zase na jevišti.

Partneři