Slezské divadlo Opava

Sólisté propuštěni nebudou

(tep), Region, 11. 2. 2020

Ministr kultury slíbil divadlu peníze na mzdy

 Opava – Šest operních sólistů Slezského divadla, kteří dostali z úsporných důvodů výpovědi, nakonec propuštěni nebudou. Rozhodl o tom ředitel divadla Ilja Racek během páteční návštěvy ministra kultury Lubomíra Zaorálka. Peníze na jejich platy přislíbil nejen ministr kultury, ale i náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Lukáš Curylo.

Za výpovědi sólistů mohla úsporná opatření příspěvkové organizace. Stát totiž nařídil výrazné zvýšení platů v kulturní sféře a město na jejich dorovnání nemělo peníze. Náklady na mzdy se zvýšily přibližně o 9 milionů korun. Vedení divadla požadovalo na provoz 99 milionů korun, ale radní jim v rozpočtu schválili jen 94 milionů. „Za poslední tři roky, co jsem tady, se rozpočet, který potřebujeme, zvýšil téměř o třicet milionů korun jen kvůli nárostům mezd. Bylo jasné, že pokud máme šetřit smysluplně, musíme takzvaně sáhnout do personální oblasti,“ uvedl pro Českou televizi ředitel Ilja Racek. Podle primátora Tomáše Navrátila město na dorovnání financí nestačí: „Divadlo je pro nás klíčovou institucí. Na druhou stranu státem nařízené navýšení platů je tak zásadní položkou, že si sto milionů korun ročně z rozpočtu města nemůžeme dovolit.

Zaorálek: Věřím, že peníze najdu

Protože chybějících pět milionů v rozpočtu bylo třeba ušetřit, v divadle zavedli úsporná opatření. Ta se dotkla nejen sólistů, ale i dalších pracovníků. Podle původního plánu měli operní pěvci přejít takzvaně na volnou nohu a divadlo by si je na jednotlivá představení najímalo externě. Někteří členové souboru propouštění vnímají jako selhání ředitele divadla i magistrátu. „Asi budu tvrdá, ale náš statutární orgán naprosto selhal. Jeho vůle soubor zachovat, nebo podporovat, už dlouhá léta není,“ konstatovala pěvkyně Katarína Jorda Kramolišová. Návštěva ministra kultury Lubomíra Zaorálka však celou situaci obrátila o sto osmdesát stupňů. „Informoval jsem divadlo o dotacích. Pokud by spolupracoval kraj a pomohl by získat prostředky, během roku se budu snažit najít další peníze. Věřím, že je najdu. V Opavě se jedná o obrovskou tradici divadla i operního souboru a měli bychom dělat vše pro to, aby tady zůstal. Kdyby se to mělo změnit, byla by to podle mě ztráta,“ řek Zaorálek a náměstek hejtmana Lukáš Curylo jeho vyjádření potvrdil: „Divadlo požádá o mimořádnou dotaci na zachování opery. Předložíme to na červnovém zasedání zastupitelstva.“

Sólisté: Žijeme zřejmě v Kocourkově

Ilja Racek přislíbil, že propuštěné sólisty vezme zpět: „Potřeboval jsem na ně dva miliony korun. Ty mám nyní slíbené. Není důvod někoho propouštět.“ Operní pěvci však zůstávají na pochybách. „Je samozřejmě potěšující zpráva, že ministr kultury přislíbil pomoc a finanční injekci. Otázkou zůstává, zda lidé, kteří měli být propuštěni, mohou v klidu a dobré víře pracovat. Žijeme zřejmě v Kocourkově. Nebo byla tato akce účelová, ale bohužel někomu nevyšla? Proč se nejdříve vedení divadla nepokusilo peníze sehnat a pak teprve nedalo výpovědi? Kdo je zodpovědný za tento krok? Nebo se nic nestalo? Však peníze sehnali, tak sólisty bereme zpět?“ komentovali na sociálních sítích. Další úsporná opatření, která radní schválili, zůstávají platná. Byly například sloučeny pozice šéfdirigenta a šéfa opery. Tyto dvě funkce od ledna zastává Vojtěch Spurný. Ostatní šetření vyplývají z neobsazených pozic kvůli dlouhodobé nemoci, mateřské a rodičovské dovolené, či již ukončených pracovních poměrů.

Partneři