Slezské divadlo Opava

Umělci získali Ceny Jantar

(tep), Region, 12. 3. 2019

Opava – Dvě významná kulturní ocenění v minulých dnech putovala do rukou opavským umělcům. V ostravské aule Gong převzali Ceny Jantar člen operního souboru Slezského divadla a barytonista Pavel Klečka a také fotograf Jindřich Štreit, který obdržel cenu za celoživotní dílo.
Ceny Jantar se udělují za mimořádné umělecké výkony v oblastech divadla, hudby, výtvarného umění a literatury vytvořené v Moravskoslezském kraji. Ze slavnostního večera v Gongu v Dolních Vítkovicích si skleněný artefaktu Šárky Mikeskové odneslo osmnáct umělců. Mezi nimi byl i barytonista Pavel Klečka, kterého porota ocenila za mimořádně zdařilé ztvárnění postavy Revírníka v nové inscenaci Janáčkovy opery Příhody lišky Bystroušky. Jednapadesátiletý člen opery Slezského divadla má přitom za sebou už 75 nastudovaných rolí. „Moje srdcové role jsou Renato, Rigoletto, Nabucco a Macbeth, za kterého jsem byl nominován do užší nominace na Cenu Thalie,“ sdělil Pavel Klečka v rozhovoru pro internetový deník Ostravan.cz „Galavačer se mi líbil, a to moc. Byl jsem překvapen, jak vysokou úroveň měl, a myslím, že s úspěchem by se dal srovnat s večerem při předávání Ceny Thalie,“ dodal.
Historicky první Cenu Jantar za celoživotní dílo si odnesl fotograf a pedagog Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity Jindřich Štreit. „Jestliže spojíme lásku s uměním, tak potom můžeme být šťastni,“ řekl mimo jiné fotograf ve svém děkovném projevu, který patřil k nezapomenutelným. Umělce publikum odměnilo dlouhým a upřímným potleskem vestoje.

Partneři