Slezské divadlo Opava

Balet Zvoník u Matky Boží ve Slezském divadle

26. dubna 2023, Opava, Katka Geryková, polar.cz

Slezské divadlo uvedlo o víkendu premiéru baletu Zvoník u Matky Boží. Tato adaptace slavného románu francouzského spisovatele Viktora Huga připomene tragickou lásku krásné Esmeraldy a znetvořeného Quasimoda, kterou připravil režisér a choreograf Jiří Horák.

Klasický Hugův román Zvoník u Matky Boží ožívá na prknech Slezského divadla v taneční choreografii a režii Jiřího Horáka. Předstvení je náročné, plné klasického tance.

Jiří Horák, režisér a choreograf: „Balet je nově zpracovaný. Tzn. nemusíme se držet konkrétních kroků, ale můžeme vyjít vstříc tanečníkům a tanečnicím, aby se jim to dobře dělalo.“
Kněz Frollo nařídí Quasimodovi, svému chráněnci, aby unesl krásnou Esmeraldu, která tančívá před chrámem. Za to je potrestán. Esmeralda se jej zastane a on se do ní zamiluje neopětovanou láskou.

Roli Quasimoda ztvárnil zkušený tanečník Slezského divadla Martin Tomsa. Kromě soustředění na bezchybný taneční výkon se musel zaměřit také na hendikepy své postavy, které musel zachytit.
Martin Tomsa, role Quasimoda, Slezské divadlo: „Je shrbený, musím tedy vypadat, že mám hrb, musím hrát omezeného, kulhajícího. Takže o to je to těžší se soustředit na to, kromě toho, že tam má člověk nějakou techniku.“
Když je Esmeralda později popravena, Quasimodo žalem umírá.

Karolína Valalíková, role Esmeraldy, Slezské divadlo: „Pro mně je to nejnáročnější role za všechny ty sezony, co jsem v divadle. Ale jsem za to vděčná.“
Scéně vévodí projekce, která umožňuje maximální využití jeviště pro tanec.

A také pro akrobacii. To když Quasimodo rozhoupává zvony na noterdamské katedrále.

Baletní představení Zvoník u Matky Boží bude Slezské divadlo uvádět do konce sezony ještě několikrát. Například v následujícím měsíci jsou plánovány hned tři reprízy 3., 17. nebo 31. května.

https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/11000036899/balet-zvonik-u-matky-bozi-ve-slezskem-divadle

ZVONÍK U MATKY BOŽÍ

  • Žánr: Balet
  • Autor: Cesare Pugni
  • Dirigent: Josef Štefan
  • Režie: Jiří Horák
  • Premiéra: 23. 4. 2023

Partneři