Slezské divadlo Opava

Diváci hercům aplaudovali vestoje

Peter Horváth, Region, 23. 10. 2018

 

Opava – Minulá neděle patřila představení Prodaná nevěsta, což je klasická komická opera Bedřicha Smetany na libreto Karla Sabiny. Operní soubor Slezského divadla představil divákům známý příběh chytrého Jeníka, zamilované Mařenky, ještě dětinského Vaška a dohazovače Kecala.

Jeník použil, jak sám říká, malou lež na to, aby vše dopadlo v jeho a Mařenčin prospěch. Nevěstu, kterou prodal za tři sta zlatých, nakonec získal zpět. Dohazovač, rodiče, ba i celá vesnice se nestačili divit. Operu napsal Smetana v letech 1863 – 1866. Časem ji trochu upravoval, ale Slezské divadlo Prodanou nevěstu uvedlo v původní verzi, s mluvenou prózou o dvou jednáních.

Opavská premiéra byla nadmíru zdařilá. Počínaje jednoduchou, ale vypovídající scénou, úžasným orchestrem, až po neskutečně dobré pěvecké výkony. Režie se chopil Lubor Cukr, dirigenty byli Vojtěch Spurný a Josef Štefan. O scénu se postarali Lubor Cukr a Ondřej Bartoš. V hlavních rolích se můžete těšit na Janu Siberu nebo Barboru Řeřichovou jako Mařenku. Dále hrají Juraj Nociar, Michal Kubečka, Rudolf Medňanský. Představení doprovázel bouřlivý potlesk, který vrcholil aplaudováním vestoje a nekončícím potleskem.

O přestávce mohli diváci navštívit malou výstavu věnovanou Bedřichu Smetanovi a vývoji této hry. K vidění byl i originální kostým z původní verze opery. Pokud chcete okusit kouzlo klasiky ve výborné adaptaci, Prodaná nevěsta je ta nejlepší volba.

 

Prodaná nevěsta

  • Žánr: Opera
  • Autor: Bedřich Smetana
  • Dirigent: Vojtěch Spurný, Josef Štefan
  • Režie: Lubor Cukr
  • Premiéra: 21. 10. 2018

Partneři