Slezské divadlo Opava

Prodaná nevěsta

Prodaná nevěsta
 • Autor:
  Bedřich Smetana
 • Premiéra:
  21. 10. 2018
 • Délka představení:
  2 hod. 40 min (1 přestávka)
 • Režie:
  Lubor Cukr
 • Dirigent:
  Vojtěch Spurný, Josef Štefan
 • Scéna:
  Lubor Cukr, Ondřej Bartoš
 • Kostýmy:
  Josef Jelínek
 • Dramaturgie:
  Jana Andělová Pletichová
 • Sbormistr:
  Kremena Pešakova
 • Choreografie:
  Martin Tomsa

  Libreto:
  Karel Sabina

  Hudební nastudování
  Vojtěch Spurný

  Vedoucí hudební přípravy:
  Libuše Vondráčková

  Hudební příprava:
  Jana Hajková, Libuše Vondráčková

  Asistent režie:
  Marta Vaňkátová

Opera

V neděli 21. října od 19 hodin se uskuteční první premiéra operního souboru v nové divadelní sezóně, kterou věnujeme oslavám k výročí založení Československé republiky. Je to opera Prodaná nevěsta od Bedřicha Smetany.

Tuto komickou operu napsanou na libreto Karla Sabiny uvádíme v původní verzi, která měla premiéru 30. října 1866 a byla napsána spíše jako singspiel. Smetana se po obvinění z wagneriánství v Braniborech v Čechách rozhodl napsat „lehkou operu“ a své dílo několikrát přepracoval.

Poslední úprava Prodané nevěsty byla uvedena 25. září 1870. Zásadní změnou bylo nahrazení mluvené prózy zpívanými recitativy a byl odstraněn kuplet Principála a Esmeraldy Ten staví se svatouškem. Tato poslední verze se hraje již téměř 150 let a stala se národní operou, která bývá často uváděna ve spojení s oslavami našeho národa. Kritika byla různorodá k premiéře i k úpravám. Pivoda vytýkal Smetanovi k úpravě opery zařazení baletu i sopránové árie – Prodaná nevěsta teď vzdychá po Paříži a přidělanou árií po německém nebi…. Hudební listy uvedly, že přikomponované recitativy jsou nevkusné a E. Krásnohorská poukázala na chybnou deklamaci. Ale ani tyto výtky nezabránily úspěchu Prodané nevěsty. Cestu na světová operní jeviště otevřelo naší národní opeře pohostinské představení ND ve Vídni v roce 1892.

Nejvýznamnější díla B. Smetany (2. 3. 1824 Litomyšl – 12. 5. 1884 Praha) reprezentují především operní a symfonické skladby dále také klavírní tvorba. Smetana vytvořil opery od historických – Braniboři v Čechách, Dalibor, Libuše až po komické – Prodaná nevěsta, Dvě vdovy a romantické opery Hubička, Tajemství, Čertova stěna, které vedle sebe staví různorodá témata s vážnou i mírně komickou atmosférou. Smetana je tradičně označován za zakladatele české národní hudby. Prodaná nevěsta byla velmi dlouhou dobu nejhranější českou operou v zahraničí, ale v posledních dvaceti letech 20. století se dostaly do popředí opery Rusalka od A. Dvořáka a Její pastorkyňa od L. Janáčka. Ze symfonické tvorby pronikl do světových koncertních sálů cyklus Má vlast, a z něj zejména Vltava.

Děj půvabné komické opery Prodaná nevěsta snad není potřeba připomínat. Všichni dobře známe vesnického dohazovače Kecala, koktavého a nedospělého Vaška, citovou a energickou Mařenku a chytrého Jeníka. Opera z reálného vesnického prostředí s bohatou melodikou a instrumentací překonala italské buffy i německé komické opery. Smetana obdařil brilantní melodikou jednotlivé postavy i situace. Proč bychom se netěšili, když Jeník prodal Mařenku sám sobě, Mařenka vypráví o sobě Vaškovi, že je vražedkyně a Vašek koktá a převleče se za medvěda?

-and-

 

Kdy hrajeme:

Obsazení:

Další postavy: Ivana Lebedová, Kamila Srubková, Jakub Stránský, Martin Táborský, Martin Valouch, Petra Španělová

Účinkuje orchestr, sbor a balet Slezského divadla Opava a děti z Operního studia

Partneři