Slezské divadlo Opava

Divadelní sezonu ukončí romantická opera

(jih), Deník, 11. 6. 2019

 

Opava – Věčné téma boje dobra a zla je náplň opery německého hudebního skladatele Carla Marii von Webera s názvem Čarostřelec. Operní soubor Slezského divadla ji v premiéře uvede v neděli 16. června od 19 hodin. Mladý myslivec miluje dceru polesného, ale musí si ji úspěšně vystřílet ve střelecké soutěži. Neúspěšný nápadník, který dostal od slečny polesných košem, hoří pro pomstu a spojí se s pekelníkem. Ulije kouzelné střely a kuje pikle, jak dodat soka peklu a dívku hrobu. Tu nakonec zachrání posvěcené květiny a intrikán s proklínáním nebe i pekla zemře místo ní.

V režii Lubora Cukra ztvární mysliveckého mládence Juraj Nociar a Jan Ondráček, jeho soka Michael Kubečka a Jiří Přibyl, dívku Barbora Řeřichová a Agneša Vrábľová a jejího otce polesného Zdeněk Kapl a Alexander Vovk. Další postavy ztvární Tomasz Suchanek, Josef Kovačič a Peter Paleček, Lukáš Bařák a Lukáš Zeman. Inscenace bude uvedena v německém originále s českými titulky. Opera zažila premiéru v roce 1821 v Berlíně.

Klavírista, dirigent a skladatel Carl Maria von Weber uvedl svou první operu Lesní panna ve čtrnácti letech a v sedmnácti byl jmenován dvorním kapelníkem Vratislavi. Kromě tamní opery působil též na dvoře vévody Friedricha Eugena Heinricha von Württemberg. V roce 1813 se stal ředitelem pražské opery a o pár let později zamířil do Drážďan, kde vedl středisko německé opery. Vytvořil několik oper, ale z dosud hraných je nejznámější Čarostřelec. Po londýnské premiéře Oberona se u něj naplno projevila rakovina hrtanu, na kterou v červnu 1826 den před návratem do Německa jako čtyřicetiletý zemřel. Pohřben byl v Londýně, v roce 1844 byly jeho ostatky převezeny do Drážďan.

 

Čarostřelec

  • Žánr: Opera
  • Autor: Carl Maria von Weber
  • Dirigent: Vojtěch Spurný, Chuhei Iwasaki
  • Libreto: Johann Friedrich Kind
  • Režie: Lubor Cukr
  • Premiéra: 16. 6. 2019

Partneři