Slezské divadlo Opava

Divadlo oživilo Kurta Cobaina

Jan Šindler, 5+2 dny, 14. února 2013

Slezané zakusí na komorní scéně další rockový experiment, premiéra byla vyprodaná dlouho předem.

Opava – Je lepší shořet než vyhasnout, citoval v dopise na rozloučenou zpěváka Niela Younga legendární frontman rockové skupiny Nirvana Kurt Cobain. Umřel na půdě svého domu, s prostřelenou hlavou a heroinem v krvi. V sedmadvacet letech na vrcholu obrovské slávy.

Před třemi lety vytvořil příběh o jeho poslední hodině anglický dramatik Roy Smiles a inscenaci kurt a Sid teď nastudovalo Slezské divadlo. Opava se tak po olomouckém divadle Tramtárie stává druhým městem v republice, které hořký i vtipný příběh na svém jevišti uvádí.

Ve velkém předstihu vyprodanou premiéru uvedl činoherní soubor v pondělí 11. února v rámci cyklu Divadlo za oponou, tedy na scéně v těsném kontaktu s publikem. Do konce měsíce pak mohou diváci navštívit hned tři reprízy: v pátek 15., v pondělí 18., a ve středu 20. února. Dvě z nich uvidí opavští středoškoláci.
„Už jsme úspěšně hráli v Opavě rockový balet, a přál jsem si, ať zkusíme něco podobného i v činohře. A herci do toho šli opravdu s elánem. Daniel Volný si dokonce nechal nažehlit vlasy, takže se i přiblížil Cobainově podobě. Jako rockový fanoušek si to užívám,“ řekl k představení ředitel divadla Jindřich Pasker.

Příběh začíná ve chvíli, kdy Cobain přiloží hlaveň pušky k ústům a chystá se stisknout spoušť a do podkroví vstupuje postava v tričku se svastikou. Vypadá jako klon slavného punkového baskytaristy z anglické skupiny Sex Pistols Sida Viciouse. Muže, který měl podobnou kontroverzní pověst jako Cobain a který se v dvaadvaceti předávkoval heroinem. A Sidův duch, nebo snad výplod Cobainovy mysli, rozehraje dialog.

Pokusí se americkou hvězdu od zoufalého činu odradit. Třeba i odkazem na budoucnost jeho dcery. „Když tě bude chtít dcera obejmout, to jí vezme do náruče urna s popelem?“ Nebo jej vyzývá, aby nepřestal myslet na publikum. „Tvoje země potřebuje někoho, kdo by za ní křičel,“ zní Sidovy repliky.

Komorní drama protkávají vtipy a dialogy se nevyhýbají slovním obratům, které rockoví či punkoví muzikanti opravdu používají. Střídají se názory o drogách, postřehy o slávě, hudbě, době či obou zemích. Muzikanti vzpomínají i na kompromisy, které nechtěli, ale udělali. „Museli jsme změnit název alba, abychom ho dostali do obchodů,“ stěžuje si Kurt.

Zhruba hodinovou černou grotesku připravil herec a režisér Jakub Stránský, do role Cobaina vybral Daniela Volného, do role Viciouse Michala Stalmacha.

Kurt a Sid

  • Žánr: Činohra
  • Autor: Roy Smiles
  • Režie: Jakub Stránský
  • Premiéra: 11. 2. 2013

Partneři