Slezské divadlo Opava

Herci zkouší novou komedii

(tep), Region, 15. 3. 2022

Opava – Činohra Slezského divadla připravuje inscenaci s názvem Za dveřmi kanceláří, jejímž autorem je nejhranější současný kanadský dramatik Norm Foster. Hra je postavena na povídkovém principu – lidé se stanou svědky šesti situací, v nichž různé postavy na pracovištích řeší různé problémy. Některé jsou banální, jiné až přímo absurdní. Více se diváci dozví v premiéře, která je naplánována na neděli 20. března v 19 hodin.

Původním oborem Norma Fostera bylo rozhlasové a televizní umění, dlouho se živil jako rozhlasový moderátor. K divadlu se dostal na začátku 80. let minulého století v podstatě náhodou, když doprovázel kamaráda na herecký konkurz. Přestože do té doby neviděl jedinou divadelní, hru, roli dostal on sám. „Divadlo ho uchvátilo a za tři roky už se těšil na uvedení své první komedie. Dnes má na kontě téměř šedesát her a vedle toho ještě příležitostně hraje, často v produkcích svých her,“ uvádí dramaturgyně Alžběta Matoušková s tím, že v roce 2017 se Fosterovy hry dostaly i do České republiky. „Foster tvrdí, že má rád, když se diváci smějí a zároveň je u toho trochu píchá u srdce. Jeho styl se vyznačuje typickým humorem a skvělými dialogy, na scénu uvádí uvěřitelné charaktery a prokazuje pochopení pro strasti všedního života“ říká Matoušková a doplňuje: „Neklade si za cíl předat diváků nějaké zásadní sdělení nebo je poučovat, chce jen, aby nám bylo díky jeho hrám na světě o trochu líp. Pevně věříme, že se to nám i vám pomocí naší jarní novinky podaří.“

Komedii režíruje šéf činohry Jiří Seydler, návrh scény připravil Karel Čapek a kostýmy Tomáš Kypta. „V různorodých rolích se představí většina našeho souboru. Těšit se můžete například na Andreu Zatloukalovou jako ambiciózní vedoucí zpravodajského oddělení, Jakuba Georgieva v úloze neúspěšného žokeje, Ivanu Lebedovou a Jakuba Stránského jako filmové producenty či na Kostase Zerdaloglu v roli zkrachovalého režiséra, který se chystá na velkolepý comeback. Nebo na Sabinu Muchovou jakožto psychiatričku, jež se nemůže dočkat, až za posledním klientem zapadnou dveře a ona bude moct konečně odjet na osvobozující víkend,“ dodává dramaturgyně činohry.

ZA DVEŘMI KANCELÁŘÍ

  • Žánr: Činohra
  • Autor: Norm Foster
  • Režie: Jiří Seydler
  • Premiéra: 20. 3. 2022

Partneři