Slezské divadlo Opava

ZA DVEŘMI KANCELÁŘÍ

ZA DVEŘMI KANCELÁŘÍ
 • Autor:
  Norm Foster
 • Premiéra:
  20. 3. 2022
 • Délka představení:
  2 hod. 15 minut (1 přestávka)
 • Režie:
  Jiří Seydler
 • Překlad:
  Martin Fahrner
 • Scéna:
  Karel Čapek
 • Hudba:
  výběr
 • Kostýmy:
  Tomáš Kypta
 • Dramaturgie:
  Alžběta Matoušková
 • Inspicient:
  Pavla Štěchová

  Nápověda:
  Jarmila Stoklasová

Činohra

Pam: Tvoje práce nemá šťávu. A jak by mohla? Jsi nejstarší, koho tady máme.
Warren: Určitě ne. Dafné Hilyardová je určitě starší.
Pam: Je jí čtyřicet tři. A dělá pořad pro zahrádkáře. Tam její věk divákům nevadí.

 

Věková diskriminace? Honba za senzací? Nouze o klienty? Problémy v osobním životě? Příliš starostliví rodiče? Kdo nebo co vám může narušit běžný den v práci? Přijďte spolu s námi nahlédnout na páteční odpoledne v šesti různých kancelářích. Jak dostat sebevražedného šílence z okenní římsy? Nechte ho skočit dolů!

Na březen chystá činohra premiéru komedie Za dveřmi kanceláří. Jejím autorem je nejhranější současný kanadský dramatik Norm Foster (1949).  Jeho původním oborem bylo rozhlasové a televizní umění a dlouho se živil jako rozhlasový moderátor. K divadlu se dostal na začátku 80. let 20. století v podstatě náhodou, když doprovázel kamaráda na herecký konkurz. A jak už to tak bývá, roli dostal on sám. Poznamenává k tomu, že „do té doby neviděl jedinou divadelní hru“. Divadlo ho uchvátilo a za tři roky už se těšil na uvedení své první komedie. Dnes má na kontě téměř šedesát her a vedle toho ještě příležitostně hraje – často v produkcích svých her. V roce 2016 mu bylo uděleno vyznamenání Důstojník Řádu Kanady. A v posledních letech můžeme mluvit o malém „fosterovském boomu“ i v českém divadle – od roku 2017 už bylo premiérováno sedm inscenací jeho her (první byl Sex na vlnách v Divadle Šumperk a naposledy Dnes večer nevařím v Městském divadle Zlín) a další jsou v plánu.

Hra Za dveřmi kanceláří, kterou uvedeme v české premiéře, je postavena na povídkovém principu; uvidíte šest situací, v nichž různé postavy na pracovištích řeší různé – někdy banální, jindy až absurdní – problémy, přičemž některé osoby procházejí povídkami četněji, jiné se objeví jen jednou. Náměty jednotlivých situací nebudeme prozrazovat, abychom vás nepřipravili o překvapení. Foster tvrdí, že má rád, když se diváci smějí a zároveň je u toho trochu píchá u srdce. Jeho styl se vyznačuje typickým humorem a skvělými dialogy, na scénu uvádí uvěřitelné charaktery a prokazuje pochopení pro strasti všedního života. Neklade si za cíl předat divákům nějaké zásadní sdělení nebo je poučovat, chce jen, aby nám bylo díky jeho hrám na světě o trochu líp. Pěvně věříme, že se to nám i vám pomocí naší jarní novinky podaří.

Alžběta Matoušková

 

Obsazení:

Partneři