Slezské divadlo Opava

Úsměvný pohled za zdi kanceláří

Jitka Hrušková, Deník, 5. 4. 2022

Opava – Inscenací Za dveřmi kanceláří přináší Slezské divadlo divákům v době tíživých problémů tolik potřebné odlehčení. Hra kanadského dramatika Norma Fostera je během jednoho pátečního odpoledne zavede do šesti různých kanceláří, ve kterých se odehrávají zásadní problémy, podávané s lehkým humorem. A že se tam toho děje hodně. Řeší se v nich komplikované mezilidské vztahy, nevěry, ostré lokty, vyhazovy, přehnané ambice, protekce nebo syndromy vyhoření. Autor se na tyto bolavé konflikty umí podívat s nadhledem.

V televizním studiu exceluje Martin Valouch jako stárnoucí reportér televizních zpráv Warren, který zažívá „černý pátek“. Od své ambiciózní vedoucí Pam v podání Andrey Zatloukalové se dozvídá, že končí. „Jakmile jsi starší, nehodíš se,“ sděluje mu šéfová a tento výrok zdaleka není výsadou Kanady. Na vlastní kůži ho moc dobře znají i čeští zaměstnanci. Valouch bravurně rozehrává dilema člověka, který práci reportéra věnoval podstatnou část profesního života a peníze potřebuje. V osamění řeší situaci výbušným projevem, který při debatě s šéfkou mění v dokonale servilní. Přitom netuší, jak moc bude ještě překvapen. S podobným existenčním problémem se v další kanceláři setkává Jakub Georgiev jako neúspěšný žokej Artie, vyhozený majitelem závodiště. V jeho případě však nejde o věk, nýbrž o výšku a váhu.

Filmový producent Gordon hledá úspěch chystaného filmu za každou cenu a Jakub Stránský mu k tomu dává svým projevem zelenou. Představuje člověka, který bezvýhradně přijímá nesmyslnou vizi profesně upadajícího hollywoodského režiséra Bobbyho a nedokážou ho odradit ani věcné argumenty pragmatické kolegyně Dolores v podání Ivany Lebedové. Odmítá pochopit, že jednoznačným výsledkem bude propadák.

Šťávu dodává inscenaci též Rhonda, despotická matka gay právníka Richarda (Pavel Zavadil). Hana Vaňková ji ve dvou příbězích k potěšení publika rozehrává se svým obvyklým temperamentem a proslulým sarkasmem.

Do plejády postav spadá i psychiatrička Sharon, kterou Sabina Muchová dokonale civilním projevem představuje jako ženu, udolanou neurotickými pacienty. Jediné, oč usiluje je, aby mohla konečně ordinaci opustit a strávit klidný víkend.

Osobní problémy řeší ve své kanceláři též agent Mark (Daniel Volný), usvědčený pořádně naštvanou manželkou Elli (Soňa Křepelová) hned z několika záletů, zásadou: Zatloukat, zatloukat, zatloukat. Neměnnou rekvizitou všech šesti příběhů je masivní kancelářský stůl, za kterým se události odehrávají.

Při inscenaci se diváci baví, což je účelem každé dobré komedie.

Za dveřmi kanceláří.
Autor: Norm Foster
Scéna: Karel Čapek
Kostýmy: Tomáš Kypta
Režíe: Jiří Seydler
Premiéra: 20. března 2022

ZA DVEŘMI KANCELÁŘÍ

  • Žánr: Činohra
  • Autor: Norm Foster
  • Režie: Jiří Seydler
  • Premiéra: 20. 3. 2022

Partneři