Slezské divadlo Opava

FALSTAFF

FALSTAFF
 • Autor:
  Giuseppe Verdi
 • Premiéra:
  22. 10. 2017
 • Délka představení:
  2 hod. 50 min. (2 přestávky)
 • Režie:
  Lubor Cukr
 • Dirigent:
  Marek Šedivý
 • Scéna:
  Lubor Cukr, Ondřej Bartoš
 • Kostýmy:
  Josef Jelínek
 • Dramaturgie:
  Jana Andělová Pletichová
 • Sbormistr:
  Kremena Pešakova

Opera

V neděli 22. října od 19 hodin uvede operní soubor premiéru komické opery Falstaff od Giuseppe Verdiho na námět hry W. Shakespeara Veselé paničky windsorské, libreto k opeře napsal Arrigo Boito. (Téma Veselých paniček použili pro skladbu opery také skladatelé Nicolai a Salieri.)

O vznik Shakespearovy komedie se údajně zasloužila sama královna Alžběta I., která si přála vidět Falstaffa, komickou postavu zhýralého obstarožního šlechtice z historických her o Jindřichu IV., jako směšně zamilovaného stárnoucího muže. Traduje se, že spisovatel musel napsat hru za pouhých čtrnáct dní. (Proto zřejmě použil ze zrovna rozpracovaného druhého dílu Jindřicha IV. nejen rytíře, ale i další postavy.) Příběh zasadil do své současnosti, do malého městečka Windsor poblíž Londýna. Hlavní zápletkou díla je snaha záletného rytíře Falstaffa svést dvě počestné a zámožné paničky z Windsoru. Ty se však domluví a na Falstaffa nastraží promyšlenou past. Do děje této „převlekové“ komedie se zapletou další postavy (např. manželé paniček) a protiváhu komických situací vytvářejí scény s mladým zamilovaným párem.

Falstaff je jedinou Verdiho uváděnou komickou operou (na počátku své kariéry napsal ještě jednu Jeden den králem, ale ta nebyla úspěšná). Toto dílo vybočuje z řady jeho oper nejen námětem, ale také novými kompozičními nápady, kdy se autor pohybuje od drobnokresby až velkému orchestrálnímu zvuku s důrazem na žesťové a smyčcové nástroje. Hudba podporuje lyriku i parodii a humor jednotlivých situací. Nejznámější – a také hudebně nejtěžší – jsou ansámblové scény, např. závěrečná fuga Tutto nel mondo e burla… (Všechno na světě je fraška…). Poslední Verdiho opera měla premiéru v milánském Teatro alla Scala 9. února 1893 – dirigoval E. Mascheroni, režíroval G. Verdi a v titulní roli vystoupil francouzský barytonista V. Maurel. (Na premiéru se sjeli kritici z celého světa a také mladí operní skladatelé Mascagni a Puccini.) V témže roce se opera objevila ve Vídni (21. 5.), také v pražském Národním divadle (16. 11.) v překladu V. J. Novotného – titulní roli zpíval B. Benoni, dirigoval M. Anger. V následujícím roce 1894 byla opera uvedena v Hamburku – dirigoval G. Mahler a v londýnské Královské opeře Covent Garden v anglickém překladu. V r. 1895 byla opera uvedena poprvé i v USA v newyorské Metropolitní opeře. V současné době patří Falstaff k nejhranějším světovým operám.

Operu uvádíme v italském originále s titulky.

Jana Andělová Pletichová

Obsazení:

Spoluúčinkuje Orchestr a sbor Slezského divadla Opava

Partneři