Slezské divadlo Opava

MŮJ NEJLEPŠÍ KAMARÁD

MŮJ NEJLEPŠÍ KAMARÁD
 • Autor:
  Eric Assous
 • Premiéra:
  11. 9. 2022
 • Délka představení:
  2 hod. 15 minut (1 přestávka)
 • Režie:
  Michal Spišák
 • Překlad:
  Alexander Jerie
 • Scéna:
  Jaroslav Daubrava
 • Kostýmy:
  Miroslav Daubrava
 • Dramaturgie:
  Alžběta Matoušková
 • Inspicient:
  Pavla Štěchová

  Nápověda:
  Jarmila Stoklasová

Činohra

Já taky neumím lhát, nemám na to talent, ale když je to nutný, tak je to nutný!

Po letních prázdninách se můžete těšit na novou činoherní komedii. Autorem hry Můj nejlepší kamarád je úspěšný a oceňovaný Eric Assous (1956–2020).

Francouzský dramatik, filmový i divadelní režisér a scenárista se narodil v Tunisu a do Francie přišel studovat v polovině 70. let. Začal pracovat pro rozhlas (přes 80 scénářů pro rádio France Inter) a pak deset let psal pro televizi (scénáře komedií a telenovel). Na začátku 90. let se prosadil jako autor divadelních komedií, které jsou hojně překládány a zastoupeny ve 25 zemích světa. Dvakrát získal cenu Molière za nejlepší dramatický text (Manželské iluze a Nikdy si nebudeme lhát) a v roce 2014 obdržel Francouzskou cenu akademie za divadlo.

Můj nejlepší kamarád, hra pro pět herců, je postavena na základě komediálního archetypu nenapravitelného lháře. Hlavní postavou je Bernard, jehož životním mottem je, že život je krásný, i když se občas na nebi občas objeví mraky, není třeba si jimi lámat hlavu nebo kazit den. Žije v relativně spokojeném manželství s Nelly, má dobrou práci v realitní firmě svého tchána a je milujícím otcem dospívajícího syna. Bernard má však slabost pro všechny krásy života – především pro jídlo a další ženy. Třeba pro mladou stážistku z tchánovy firmy.

Phillippe, jeho dlouholetý dobrý kamarád, jako by byl Bernardovým protipólem. Uzavřený a snad i trochu ušlápnutý muž, dobrák od kosti, který nedokáže odmítnout pomoc, i když tuší, že se vše může obrátit proti němu. Střet těchto naprosto rozdílných lidských povah je stavebním kamenem zápletky naší komedie. Když jednoho večera pozve Phillippe Bernarda s manželkou Nelly na večeři, aniž by stihl něco nakoupit nebo o tom říct své snoubence Alici, netuší, že si zadělá na daleko větší problém, než jak rychle uvařit špagety. Stačí pár telefonátů, pár zdánlivě nevinných výmluv a celý Phillippův život se otočí vzhůru nohama.

Můj nejlepší kamarád, důvtipná komedie o nevinné přátelské pomoci, v sobě spojuje to nejlepší z tradice klasické feydeauovské frašky i konverzačního mistrovství. V režii slovenského režiséra Michala Spišáka uvidíte jako Jakuba Stránského jako Phillipa a Daniela Volného jako Bernarda. Jejich partnerky ztvární Soňa Křepelová (Alice) a Sabina Muchová (Nelly). Mladou stážistku Sorayau, která celý kolotoč spustí, hraje Andrea Zatloukalová. Přijďte se podívat, jestli se tedy budou jíst špagety, kdo bude spát ve vlastní posteli, kdo na koho vytáhne marockou dýku, jestli pravda skutečně musí vždy vyjít najevo – nebo má pravdu „patologický lhář“ Bernard, když tvrdí, vždy nakonec zase vyjde slunce…

Alžběta Matoušková

Obsazení:

Partneři