Slezské divadlo Opava

Komedie Můj nejlepší kamarád ve Slezském divadle

13. 9. 2022, Opava, Polar TV, Katka Geryková

https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/11000033291/komedie-muj-nejlepsi-kamarad-ve-slezskem-divadle

Slezské divadlo přivítalo po dvouměsíční prázdninové pauze v hledišti diváky francouzskou konverzační komedií Můj nejlepší kamarád. V titulních rolích exceloval Daniel Volný a Jakub Stránský.

Situační komedii o nevinné přátelské pomoci napsal francouzský režisér a dramatik Eric Assouse před deseti lety. Od té doby byla uvedena v sedmi stovkách repríz.

Nečekané zápletky a peripetie se odehrávají během společné večeře dvou přátel Bernarda a Phillippa a jejich partnerek.

Michal Spišák, režisér: „V rámci jednoho interiéru se rozehrávají jednotlivé situace a zkouška zkouška přátelství těchto dvou kamarádů. Kdy se jeden dostane do prekérní situace a řeší to tím způsobem, že to hodí na toho druhého.“

Bernad je totiž pověstný sukničkář. Své manželce je nevěrný a dokonce přivede do jiného stavu mladou milenku. A má pocit, že právě přítel Phillippe je tady od toho, aby za něj problém vyřešil. Potřebuje totiž svůj poměr ututlat před manželkou, která by jej jinak připravila o všechno.

Daniel Volný, role Bernarda: „Je to takový nevěrník. To je asi důvod, proč se celá ta komedie rozjede. A také je trochu manipulátor.“

Najednou se stane, že se v sukničkáře promění nevinný Phillipe. A tak začíná kolotoč lží, který na svého přítele Bernard šikovně navléká, až sám neví, co je vlastně pravda a co fabulace. Zatímco jemu to situaci ulehčí, Philippa to stojí velké nedorozumění se svou partnerkou.

Jakub Stránský, role Phillippe: „Moje postava je víceméně neprůbojná. Spíš je vlečená událostmi v komedii.“

Komedie hýří vtipem, humorem i kontrastem povah obou hlavních aktérů, které skvěle ztvárnili Daniel Volný a Jakub Stránský.

Alžběta Matoušková, dramaturgyně činohry, Slezské divadlo, Opava: „Obsazení bylo poměrně jasné. Už s představou konkrétních postav jsem text vybírala. Bernard i Phillippe jsou opravdu přesné typy, pro které máme ideální představitele v souboru.“

Do poslední chvíle není jasné, zda Phillipe nepřijde o svou partnerku a zda Bernardovi všechny lži projdou. Každopádně diváci v sále si mohou oddychnout, že se tento potrhlý příběh nestal právě jim.

MŮJ NEJLEPŠÍ KAMARÁD

  • Žánr: Činohra
  • Autor: Eric Assous
  • Režie: Michal Spišák
  • Premiéra: 11. 9. 2022

Partneři