Slezské divadlo Opava

Komedie vypráví o problematické bratrské pomoci

Bratři, jak se patří. O nich bude premiéra, kterou činohra Slezského divadla potěší v neděli 19. května od 19 hodin své diváky.

 

JITKA HRUŠKOVÁ, Deník, 14. 5. 2019

 

Opava – Půjde o komedii otce Raye a syna Michaela Cooneyových s názvem Tři bratři v nesnázích.

Mistři humoru vytvořili frašku, plnou humorných záměn i dramatických zvratů, končící nečekanou pointou. Začíná tím, že Tom a jeho žena Linda čekají návštěvu sociální pracovnice pro adopci dětí. Postupně přicházejí nečekaní hosté s kupou problémů, z nichž většinu mají na svědomí dva Tomovi bratři Dick a Harry, vedení dobrými úmysly pomoci bráškovi. Ty však, jak známo, dláždí cestu do pekla. První společná hra obou osvědčených autorů baví od londýnské premiéry diváky v mnoha zemích a teď míří do Opavy.

Režisér Zdeněk Bartoš obsadil do postav bratrů Toma, Dicka a Harryho Michala Stalmacha, Daniela Volného a Martina Valoucha. Lindou bude Tereza Bartošová a Katarinu vytvoří Sabina Muchová. Strážnici Downsovou ztvární Hana Vaňková, Potterovou představí Ivana Lebedová, Andrijem bude Kostas Zerdaloglu a Borisem Jakub Stránský. Komedii, nastudovanou v překladu Jiřího Fishera, budou diváci sledovat v kostýmech Aleny Schäferové na scéně Karla Čapka.

Otec Ray Cooney se narodil roku 1932 v Londýně a původně byl dětskou hvězdou. Svou uměleckou dráhu zahájil jako komediální herec a pak se věnoval psaní komedií. Ty vycházejí z nejlepších tradic vyhlášeného anglického humoru a mívají komplikovanou zápletku. Kromě vlastních her se věnuje tvorbě filmových a televizních scénářů. Je nositelem mnoha ocenění včetně prestižní Ceny Lawrence Oliviera a v roce 2005 byl královnou vyznamenán řádem O.B.E. Jeho syn Michael se narodil rovněž v Londýně roku 1967 a jako autor zdařilých komedií se vydal ve stopách svého slavného otce.

 

 

 

Tři bratři v nesnázích

  • Žánr: Činohra
  • Autor: Ray a Michael Cooney
  • Režie: Zdeněk Bartoš
  • Premiéra: 19. 5. 2019

Partneři