Slezské divadlo Opava

Komická opera dramatického skladatele Verdiho

Jitka Hrušková, Deník, 17. 10. 2017

Opava – Do nové sezony přispěje v neděli 22. října od 19 hodin operní soubor uvedením premiéry opery Giuseppa Verdiho s názvem Falstaff. Jde v podstatě o jedinou komickou peru skladatele zaměřeného na dramata, který ji údajně vytvořil během čtrnácti dnů na přání královny Alžběty I. Titulní postavou je obstarožní rytíř snažící se svádět vdané paničky. Windsorské dámy však rozhodně nejsou hloupé a na nevítaného nápadníka nastraží past, do které se ochotně chytí. Děj rozvíří i jejich manželé a milenecký pár. Opera bude v režii Lubora Cukra uvedena v italském originále s českými titulky, scénu vytvoří režisér s Ondřejem Barošem, kostýmy Josef Jelínek a divadelní orchestr povede dirigent Marek Šedivý.

Titulní postavu ztvární Richard Haan/Michael Kubečka a jeho kumpány Pistolu Josef Kovačič/Peter Paleček a Bardolfa Rudolf Medňanský/Vít Šantora, Fentona přestaví Václav Cikánek/Juraj Nociar. Doktorem Cajusem budou Jakub Rousek/Milan Vlček a manželem Fordem Zdeněk Kapl/Alexander Vovk. Fordovu manželku Alici vytvoří Katarína Jorda/Agneša Vrabl’ová a jejich dceru Nanettu Anna Začalová/Tereza Kavecká. Paní Quickly dají podobu Lucie Hilscherová/Monika Jägerová a Meg Page Lenka Jakubcová/Barbora Řeřichová. V inscenaci spoluúčinkují orchestr a sbor Slezského divadla.

Italský hudební skladatel Giuseppe Fortunino Francesco Verdi měl úzké vazby na špičky milánské společnosti a býval hostem místní šlechty. Se společenským vzestupem přišel i politický. Verdi byl poslancem italského parlamentu, čestným občanem měst Parma, Bologna, Milán a Řím, členem pařížského Institutu de France a poslancem. Byl také držitelem Velkého kříže italské koruny. Nejslavnější však zůstal jako skladatel. Složil celkem osmadvacet oper, z nichž k nejhranějším patří hlavně Aida, Loupežníci, La traviata, Don Carlos a Nabucco.

FALSTAFF

  • Žánr: Opera
  • Autor: Giuseppe Verdi
  • Dirigent: Marek Šedivý
  • Režie: Lubor Cukr
  • Premiéra: 22. 10. 2017

Partneři