Slezské divadlo Opava

Opavský Saturnin je slušně odvedená inteligentní komedie

Ladislav Vrchovský Divadlo Recenze, www.ostravan.cz, 21. 1. 2019 

Dramatizaci pro nastudování humoristického románu Saturnin Zdeňka Jirotky pro jeviště opavského Slezského divadla si vytvořil sám režisér inscenace a zároveň šéf opavské činohry Jiří Seydler. Je zdařilá, protože obsahuje množství kratších obrazů dovedených do pointy. Ve druhé části po přestávce je dokonce svým způsobem akční, což je jeden z důvodů, proč je podívaná po pauze záživnější než v části předchozí. Ale popořádku.

Martin Valouch jako sluha Saturnin a Daniel Volný jako jeho pán.
Scéna Dany Hávové je hezky barevná, jevištním mobiliářem odkazuje na dobu před osmdesáti lety a svým pojetím je jednoznačně výsledkem režijně-scénografické koncepce. Režisér Jiří Seydler se rozhodl pro scénování obsahující znaky – volně přestavitelné rámy s dveřmi, navršené či v prostoru zavěšené židle a křesílka v mžiku vytvoří lesní houštinu a podobně.

Na točně stojí hausbót z jedné strany s vnější palubou, z druhé strany s interiérem. A to je vše, co situace vybraně autorem dramatizace a režisérem potřebují.  Kostýmy Tomáše Kypty jsou také hezky barevné a vše dohromady vytváří mile prosvětlenou příjemnou podívanou.

 

Jiří Slupka Svěrák zvolil pro hudbu v inscenaci swing, a je to přesně ta hudba, která celku velmi prospívá. Alice Olmová jako dramaturgyně akcentuje (snad také v rámci větší důraz na postavu tety Kateřiny než na postavu sluhy Saturnina.

 

http://www.ostravan.cz/54422/opavsky-saturnin-je-slusne-odvedena-inteligentni-komedie/

Saturnin

  • Žánr: Činohra
  • Autor: Zdeněk Jirotka
  • Režie: Jiří Seydler
  • Premiéra: 20. 1. 2019

Partneři