Slezské divadlo Opava

Martin Tomsa

Martin Tomsa

Narozen: 1968

Po studiu klasického tance na Státní konzervatoři v Ostravě nastoupil do angažmá v baletním souboru Národního divadla v Praze. Zde tančil pod vedením tehdejšího šéfa baletu Jiřího Němečka a V. Harapese v baletních dílech světového repertoáru (Labutí jezero, Giselle, Don Quijote, Romeo a Julie, Spící krasavice atd.) v choreografiích našich i světových choreografů.

Poznal zde a také tančil v moderních choreografiích a baletních dílech (J. Kylián – Polní mše, M. Bejart – Bolero, R. Balogh – Dáma s kaméliemi, Catuli Carmina, L. Vaculík – Stmíváníčko, Malý pan Friedeman, Psycho, D.Wiesner – Mackbeth, Jenifer), které formovaly a ovlivňovaly jeho profesní náhled, přístup a vkus.

V roce 2004 nastoupil na místo vedoucího baletního souboru opery Slezského divadla v Opavě, kde vytvořil mnoho choreografii do oper, operet, muzikálů. Zároveň vystudoval choreografii na Hudební akademii múzických umění v Praze. Je držitelem ceny Opavské Thálie za dramaturgii a celkový přínos baletu v Opavě. V Opavě nastudoval celovečerní baletní představení Marná opatrnost, Carmen, Radúz a Mahulena, Kladivo na čarodějnici, Stvoření Prométheova a Action Man.

Jako choreograf působil v Ostravě (Mrazík), Olomouci (Ernani), Košicích (Netopýr) i Šumperku (Divotvorný hrnec). Jako tanečník hostuje v souboru opereta – muzikál v Národním divadle moravskoslezském (Josef a jeho kouzelný plášť, Margaret, Jesus Christ Superstar, Romeo a Julie, Kočky).

Partneři