Slezské divadlo Opava

Prodaná nevěsta se vydařila

JANA GĚLOVÁ, Deník, 30. 10. 2018

Slezské divadlo v Opavě uvedlo před nedávnem premiéru slavné opery Bedřicha Smetany s názvem Prodaná nevěsta.

Opava – Opera Slezského divadla přispěla k blížícím se oslavám 100. výročí založení republiky novým nastudováním komické opery Bedřicha Smetany Prodaná nevěsta. Inscenační tým se rozhodl jít historizující cestou a přilákat diváka na velký divadelní jarmark, který začíná již při vstupu do divadla. Inscenátoři našli ideální představitelku Mařenky. Je jí Jana Sibera. Je výborná po pěvecké i herecké stránce, temperamentní, milá, pohledná dívka. Jeník Juraje Nociara působil herecky trochu akademicky, ale po pěvecké stránce je u něj patrný posun ke stále lepším výkonům.

Postavu Kecala zpíval Jiří Přibyl, který přesvědčil hereckou drobnokresbou, v pěveckém ztvárnění chybí basové zabarvení hlasu.

Vít Šantora v roli Vaška předvedl svůj barevný znělý tenor, pojetí s tahacím koníkem ale dávalo postavě nepřiměřenou prostoduchost. Z dalších rolí zaujaly pěveckou i hereckou přesvědčivostí starostlivá a vlídná Ludmila v podání Kataríny Jordy a kontrastní povýšená a důležitá Háta Lucie Hilscherové. Pojetí Principála jako Zdeňka Nejedlého (Václav Morys) bylo možná zbytečně zvýrazněné oproti předvedení dalších vsunutých historických postav. Režie Lubora Cukra se věnovala v některých místech více druhému plánu, tedy oslavě výročí vzniku republiky, než samotné opeře Prodaná nevěsta. Nejvíce patrná absence režijní invence byla v komických výstupech. Velkým kladem inscenace je dobře vystavěná próza, která byla později nahrazena recitativy. Hudební nastudování Vojtěcha Spurného v původních tempech dle Bedřicha Smetany překvapilo pomalostí, která přispívala k celkové rozvláčnosti.

Téměř tradiční kostýmy Josefa Jelínka s nádechem operety splnily svou funkci vedení díla v původní verzi. Jednoduchá scéna Ondřeje Bartoše a Lubora Cukra byla limitována usazením orchestru na jevišti. Sbory pečlivě nastudovala Kremena Pešakova, choreografem byl Martin Tomsa. I přes drobné výtky se opavská Prodaná nevěsta vydařila, což ocenilo i premiérové obecenstvo.

P.S.: Miluji Smetanu, uvítala bych „Prodanku“, která pronikla do operního světa právě díky úpravám do konečného tvaru.

 

 

Prodaná nevěsta

  • Žánr: Opera
  • Autor: Bedřich Smetana
  • Dirigent: Vojtěch Spurný, Josef Štefan
  • Režie: Lubor Cukr
  • Premiéra: 21. 10. 2018

Partneři