Slezské divadlo Opava

Prodaná nevěsta v divadle

(tep), Region 16. 10. 2018

Smetanův klenot zazní v novém kabátě

 

Opava Snad nejznámější komická opera o nevěstě, kterou ženich prodá sám sobě, se odehraje v neděli 21. října na prknech Slezského divadla v obvyklých 19 hodin. Anekdotu Bedřicha Smetany na libreto Karla Sabiny věnovalo Slezské divadlo oslavám stému výročí založení Československé republiky.

Prodaná nevěsta, která je nejpopulárnější českou národní operou a právem patří ke klenotům operní tvorby, se poprvé představila v roce 1866 a od té doby zaznívá z jevišť českých divadel téměř nepřetržité. Smetanův a Sabinův nesmrtelný příběh z české vesnice je plný humorných i dojemných lidských typů a situací, poezie, grotesknosti i hravosti. Děj snad není potřeba připomínat. Všichni dobře známe vesnického dohazovače Kecala, koktavého a nedospělého Vaška, citovou a energickou Mařenku a chytrého Jeníka. Opera z reálného vesnického prostředí s bohatou melodikou a instrumentací překonala italské i německé komické opery. Smetana obdařil brilantní melodikou jednotlivé postavy i situace. Proč bychom se netěšili, když Jeník prodal Mařenku sám sobě, Mařenka vypráví o sobě Vaškovi, že je vražedkyně a Vašek koktá a převleče se za medvěda?

Prodanou nevěstu připravuje inscenační tým ve složení – dirigent Vojtěch Spurný, režisér Lubor Cukr, který je také spolu s Ondřejem Bartošem autorem scény, kostýmy Josef Jelínek, choreografie Martin Tomsa, sbormistr Kremena Pešaková, hudební příprava Libuše Vondráčková a Jana Hajková. Hlavní role interpretují: Mařenka Jana Sibera, Barbora Řeřichová, Jeník Juraj Nociar, Jan Ondráček, Kecal Michael Kubečka, Jiří Přibyl, Vašek Rudolf Medňanský, Vít Šantora.

 

Prodaná nevěsta

  • Žánr: Opera
  • Autor: Bedřich Smetana
  • Dirigent: Vojtěch Spurný, Josef Štefan
  • Režie: Lubor Cukr
  • Premiéra: 21. 10. 2018

Partneři