Slezské divadlo Opava

Slezské divadlo Opava chystá operu Čarostřelec v německém originále

ČTK , 11.06.2019 18:31

 

Slezské divadlo Opava připravuje premiéru opery Čarostřelec německého skladatele Carla Marii von Webera. Dílo soubor uvede v německém originále poprvé 16. června. Sdělila to dramaturgyně divadla Jana Andělová Pletichová.

Opera Čarostřelec je považována za nejslavnější dílo německého hudebního skladatele, klavíristy a dirigenta Carla Marii von Webera. Dílo bylo historicky významné ve vývoji německé opery a opery vůbec. „Weber je dalším vývojovým stupněm opery mezi Mozartem a Wagnerem. Obohatil operu o dramatické základy, pracoval s příznačnými motivy a tématy,“ uvedla Andělová.

Děj Čarostřelce tvůrce zasadil do českých lesů na Domažlicku. Libretista Friedrich Kind zpracoval příběh z Knihy o strašidlech Augusta F. Launa a Johanna A. Apela, který se odehrál na Domažlicku v době po třicetileté válce. V baladickém příběhu opery dominuje téma věčného boje dobra a zla. „Ve Weberově hudbě je řada prvků lidového zpěvu a lidového tance. Lidovost se v příběhu pojí s nadpřirozenými prvky,“ řekla Andělová.

Opera měla úspěšnou premiéru v roce 1821 v Berlíně. Mimo Německo se často inscenovala v různých úpravách a v dnešní době je inspirací pro umělce působící nejen v operní, ale i ve filmové a muzikálové tvorbě.

„Operu Čarostřelec uvedeme v německém originále, včetně prózy, která v opeře spojuje zpěvní čísla,“ řekla dramaturgyně. Dodala, že v roli mysliveckého mládence Maxe vystoupí tenoristé Juraj Nociar a Jan Ondráček, v roli jeho soka Kašpara se představí Michael Kubečka a Jiří Přibyl, Agátu ztvární Barbora Řeřichová a Agneša Vrábľová. V dalších rolích se představí Lucie Kaňková a Anna Začalová, Zdeněk Kapl, Alexander Vovk, David Ullrich a další. Režie se ujal Lubor Cukr, dirigentem je Vojtěch Spurný. Scéna a kostýmy jsou dílem Davida Janoška.

 

Foto: ČTK/Rychetský Jan

 

Zdroj: https://www.tyden.cz/rubriky/kultura/hudba/slezske-divadlo-opava-chysta-operu-carostrelec-v-nemeckem-originale_524410.html

Čarostřelec

  • Žánr: Opera
  • Autor: Carl Maria von Weber
  • Dirigent: Vojtěch Spurný, Chuhei Iwasaki
  • Libreto: Johann Friedrich Kind
  • Režie: Lubor Cukr
  • Premiéra: 16. 6. 2019

Partneři