Slezské divadlo Opava

Slezské divadlo Opava uvede balet ZVONÍK U MATKY BOŽÍ

 1. dubna 2023, Opava

V neděli 23. dubna 2023 v 19 hod. uvede Slezské divadlo Opava premiéru baletu Zvoník u Matky Boží. Tuto adaptaci slavného románu Viktora Huga zhlédne opavské publikum v režii Jiřího Horáka, v hlavní roli se objeví Martin Tomsa, Karolína Valalíková a Michal Klapetek.

Román Viktora Huga zná téměř každý, ale do baletní úpravy ho zasadil až Cesare Pugni, jehož dílo nyní dostává reálné obrysy v provedení baletu Slezského divadla Opava.

„Příběh Quasimoda se znetvořeným tělem a čistou duší, krásné Esmeraldy a vášnivého kněze Frolla je plný osudových zvratů. Láska, smrt a víra – to vše je přímo stvořeno pro ztvárnění pohybem. Dává možnost použít různé styly, zvolit odlišný choreografický slovník pro scény středověké pařížské lůzy a vybroušený styl pro jednání, které se odehrává na šlechtickém dvoře Fleur de Lys,“ říká o baletu samotný režisér Jiří Horák, který dodává: „I když je úspěšná i hudební verze Maurice Jarreho, já jsem zvolil Pugniho partituru, která je komponována se zřetelem na jednotlivé scény, ilustruje dané prostředí a je pro taneční zpracování srozumitelná. Pamětníci si možná budou pamatovat inscenaci z osmdesátých let uváděnou v Ostravě v choreografii A. Lemberka. Těším se na spolupráci s opavským souborem a doufám, že se Zvoník zařadí mezi úspěšné tituly.

Každá z rolí, kterou diváci uvidí, má specifický charakter a obsahuje silné emoce. Ztvárnění klade na sólisty velké nároky nejen po technické stránce, ale jsou také výzvou pro pravdivé ztvárnění dramaticky vypjatých scén. Balet střídá líbivé divertissementy, v nichž se může blýsknout soubor, s intimnějším tanečním divadlem.

V hlavní roli Quasimoda se objeví Martin Tomsa, krásnou Esmeraldu tančí Karolína Valalíková, roli Phoebus de Chateaupers se zhostí Michal Klapetek. V dalších rolích opavské publikum uvidí Tomáše Hoše (Claude Frollo), Oswalda Osorio nebo Patryka Zamojského (Gringoire, básník) a Kateřinu Ostapenko (Fleur de Lys). Spolu s dalšími členy baletu Slezského divadla v Opavě vystoupí i studenti Janáčkovy konzervatoře Ostrava, děti z Baletního studia Slezského divadla v Opavě „Karolína“ a orchestr Slezského divadla v Opavě.

Hudba: Cesare Pugni, Ricardo Drigo, Richard Glazups
Režie a choreografie: Jiří Horák
Dirigent: Josef Štefan
Výtvarník kostýmů: Tomáš Kypta
Výtvarník scény: Jaroslav Milfajt
Asistent choreografa: Martin Tomsa

Přijměte pozvání na zkoušky v rámci generálkového týdne:

 • Úterý 18. dubna: 18.00–22.00 hod.
 • Středa 19. dubna: 18.00–22.00 hod.
 • Čtvrtek 20. dubna: 18.00–22.00 hod.
 • Pátek 21. dubna: 18.00–22.00 hod.
 • Sobota 22. dubna (veřejná generálka): v 10 hod.

V případě zájmu nás kontaktujte:
Barbora Šenfeldová (Public Relations): senfeldova@divadlo-opava.cz / 724 091 113

Kontakt pro média:
Mgr. Barbora Šenfeldová
mobil: (+420) 724 091 113 / e-mail: senfeldova@divadlo-opava.cz
web: www.divadlo-opava.cz

ZVONÍK U MATKY BOŽÍ

 • Žánr: Balet
 • Autor: Cesare Pugni
 • Dirigent: Josef Štefan
 • Režie: Jiří Horák
 • Premiéra: 23. 4. 2023

Partneři