Slezské divadlo Opava

Slezské divadlo: Žebrácká opera v muzikálovém kabátku

JITKA HRUŠKOVÁ, Deník, 26. 3. 2019

Slezské divadlo: Žebrácká opera, autor: John Gay, scéna: Karel Čapek, kostýmy: Tomáš Kypta, hudba: Jiří Šlupka Svěrák, choreografie: Martin Tomsa, režie: Jiří Seydler, premiéra 17. března.

Opava – Zkorumpovanou londýnskou justici, zloděje, gangstery a prostitutky v 18. století představila v muzikálovém provedení s živou hudbou činohra Slezského divadla v premiéře verze nejslavnějšího a nejhranějšího díla Johna Gaye. Jeho Žebrácká opera diváky zavádí do prostředí londýnské úplatné společnosti i do jeho podsvětí. Satira na tehdejší poměry však v obecné formě bohužel neztrácí platnost ani ve století jedenadvacátém, které má též své zločinecké gangy a zkorumpované politiky i justici. Stále aktuálnímu příběhu vévodí gangster Macheath, více známý jako Mackie Messer. Jakub Stránský vytvořil postavu záletného vůdce bandy místního podsvětí, perfektně manipulujícího s ženami a dokonale si ho vychutnává. Jistotou proslulého bosse je, že do srdce střelený ani bodnutý být nemůže, protože žádné nemá.
Jeho protihráčem je úplatný šéf policie Peachum, který neváhá zradit nikoho, koho pro své pletichy už nepotřebuje. Martin Valouch dostal v této postavě další velkou příležitost uplatnit svůj komediální talent a bez zbytku ho využívá. V tomto duchu se pohotově dokázal vyrovnat i s některými premiérovými záludnostmi a publikum to ocenilo. Jeho energickou manželku s razancí sobě vlastní představuje Kamila Srubková, která se tak znovu setkává s typem postavy, která jí vyloženě sedí. Jejich poněkud naivní dceru Polly ztvárňuje Tereza Bartošová a temperamentní dceru úplatného žalářníka Lockita (Kostas Zerdaloglu) představuje Sabina Muchová. Obě představitelky přesně prokreslují své typy, a přestože nemají povahově nic shodného, spojuje je Macheath, který je podvádí a kterého svorně milují i nenávidí.
Poskok Macheatha i Peachuma, dobře rostlý štvanec Michal Stalmach nese jako Čmajzl svou kůži na trh obrazně i doslova. Také další účinkující v typických postavičkách londýnské galerky děj úspěšně dotvářejí. Za samostatné uznání stojí skvělá choreografie, spojující tanec baletního souboru s účinkujícími činoherci i komparzem do jedné velké skupiny, dokonale vířící jevištěm. Žebrácká opera, která měla premiéru v roce 1728, o dvě stě let později prošla rovněž známou Brechtovou adaptací a zaujala i další autory. Opavské provedení původního Johna Gaye je bezesporu příjemným osvěžením letošní opavské divadelní sezony.

Žebrácká opera

  • Žánr: Činohra
  • Autor: John Gay
  • Režie: Jiří Seydler
  • Premiéra: 17. 3. 2019

Partneři