Slezské divadlo Opava

Tři bratři v nesnázích aneb řetězec nešťastných událostí

Slezské divadlo Opava představuje komediální frašku z pera Raye Cooneyho a jeho syna Michaela, a já měla možnost být v pátek 17. 5. 2019 u jedné z posledních generálních zkoušek. Kromě prvních diváků z řad kolegů se zkoušky účastnily i ostravské televizní stanice TV Polar a TV Pohoda a u této příležitosti se konala tisková konference a rozhovory s režisérem Zdeňkem Bartošem a dramaturgyní Alicí Olmovou.

Fraška je komediální žánr založený na karikaturní nadsázce, ať už v dramatickém ději nebo v samotných postavách a dokáže velmi humorně vyobrazit i situace, které bychom v obyčejném životě považovali za tragické. A to vše dokázala hra Tři bratři v nesnázích dokonale!

Hlavní postavy dvou mladých manželů Toma a Lindy, připravujících se na adopci dítěte, zahrála výborně sehraná dvojce Michal Stalmach a Tereza Bartošová. Nebyla by to ale pravá fraška, kdyby se s adopcí nestrhla přímo lavina problémů, které mají na svědomí Tomovi bratři Dick a Harry (Daniel Volný a Martin Valouch) se svými geniálními nápady, jak staršímu bratrovi pomoci.

Režie se chopil umělecký šéf Západočeského divadla v Chebu Zdeněk Bartoš, pro kterého to bylo první hostování v Opavě a spolupráci s herci Slezského divadla si velmi chválí. Byl jsem překvapený, že divadelní soubor má jen deset členů. U nás jich máme třináct, i když je Cheb asi dvakrát menší. Nakonec to ale bylo k dobru. Herci se navzájem velmi dobře znají a dokážou si herecky jak přihrávat, tak přihrávky přijímat. V některých velkých divadlech jsou herci, kteří se spolu na jevišti nikdy nesetkají, ale tady se všichni znají a vědí, co jeden od druhého čekat. Také poznamenal, že představitelé tří bratrů působí jako bratři i mimo prkna, která znamenají svět, a do svých rolí se skvěle vžili.

Tuto komedii dramaturgyně Alice Olmová nevybrala pouze pro její skvělý humor a vtipné zápletky, ale i pro aktuální témata. Ať už jde o nervozitu z adopce a očekávaného rodičovství, zamotané rodinné vztahy, nebo o migraci, se kterou se setkáváme díky povedenému bratříčkovi. Navíc je skvělé vidět, že se celá rodina k tomuto problému nakonec postaví pozitivně a nečekaným uprchlíkům, kteří se jim objevili doslova na prahu jejich dveří, se snaží i přes všechna nedorozumění a jiné komplikace pomoci, říká režisér Bartoš.

 

Co bylo, pane režisére, na hře vůbec nejtěžší?

Stejně jako mnoho jiných frašek, je i tahle založená na tom, že máme na scéně mnoho dveří a místností, do kterých se schovávají různé postavy, aby se nesetkaly s jinými. Nejnáročnější tedy bylo vymyslet kulisy tak, aby vše dávalo smysl a setkávání postav, které by se setkat neměly, šlo jako švýcarské hodinky. Vše ostatní už šlo jako po másle, herci mě dokonce překvapili tím, jak rychle se naučili texty zpaměti, což je to nejdůležitější.

 

Zeptala jsem se herečky Ivany Lebedové, představující přísnou úřednici Potterovou, na které záleží celá budoucnost Lindy a Toma, jaké reakce na hru očekává:

Přeji si, aby se divákům líbila a pobavila je. Mně se líbí a moc mě baví ji hrát a doufám, že diváci budou naladění na stejnou vlnu.

 

A po zhlédnutí generální zkoušky musím s paní Lebedovou souhlasit, dlouho jsem se v divadle takhle upřímně nezasmála. Herecké výkony celého činoherního souboru byly tak uvolněné a dotáhnuté do posledního detailu, že jsem věřila i naprosto vyhroceným situacím, jako kdybych neseděla v hledišti, ale vše sledovala uprostřed obýváku hlavních postav.

Pokud tedy máte rádi nečekané zápletky a chcete se upřímně zasmát, neváhejte přijít na představení Tři bratři v nesnázích a přesvědčit se na vlastní oči, jak tato svižná komedie našim hercům sluší.

 

 

Veronika Havlasová

Studentka Soukromé střední škola podnikatelská, s. r. o. Opava – Kylešovice

Tři bratři v nesnázích

  • Žánr: Činohra
  • Autor: Ray a Michael Cooney
  • Režie: Zdeněk Bartoš
  • Premiéra: 19. 5. 2019

Partneři