Slezské divadlo Opava

Žebrácká opera na prknech

Peter Horváth, Region, 19. 3. 2019

Opava – Další povedená premiéra se odehrála v neděli v opavském divadle. Inscenace Žebrácká opera ukazuje divákům rozdíly v myšlení, různých společenských postaveních a také, jak je důležité mít přehled a prsty ve všem.

Autorem Žebrácké opery z roku 1728 je John Gay, hudbu napsal ve stejném roce Johann Christoph. Tato hra se hrála nepřetržitě třiašedesátkrát v řadě, což se v té době jen tak nestávalo. V Česku se opera prvně odehrála až v roce 1966.

Děj se odehrává ve dvacátých letech minulého století. Zápletka se točí okolo rodiny, která svou dceru vede k tomu, aby svůj šarm a ženský půvab využívala nejen pro svůj prospěch, ale i pro blaho všech rodinných příslušníků. Ale člověk lásce neporučí a pro milovanou osobu udělá cokoliv. Škoda, když je ten milovaný záletník, kterému záleží na každé ženě.

Žebrácká opera ukazuje, jak jsou lidí schopni pro peníze udělat téměř cokoliv, jak umějí hrát na dvě strany i co dokáže touha a láska. V neposlední řadě se divák dozví, že důležité pro život je umět vybruslit i z té nejhorší situace. V hlavních rolích se představí Martin Valouch, Kostas Zerdaloglu, Jakub Stránský, Michal Stalmach a Daniel Volný. Dále uslyšíte výborný Beggar Band. Inscenaci doplňuje balet Slezského divadla a dokonce i členové jevištní techniky.

 

Žebrácká opera

  • Žánr: Činohra
  • Autor: John Gay
  • Režie: Jiří Seydler
  • Premiéra: 17. 3. 2019

Partneři