Slezské divadlo Opava

Carská nevěsta

Carská nevěsta
 • Autor:
  Nikolaj Rimskij-Korsakov
 • Premiéra:
  15. 2. 2009
 • Délka představení:
  2 hodiny 25 minut (včetně jedné 15-ti minutové přestávky)
 • Režie:
  Jan Štych j.h.
 • Dirigent:
  Jan Snítil
 • Libreto:
  Ilja Tjumeněv (podle předlohy Lva Alexandroviče Meje)
 • Scéna:
  Daniel Dvořák j.h.
 • Kostýmy:
  Kateřina Kerndlová j.h.
 • Sbormistr:
  Kremena Pešakova
 • Choreografie:
  Martin Tomsa

  Korepetitoři:
  Libuše Vondráčková, Jan Snítil, Jakub Žídek

Opera

opera v ruském originále

První premiérou operního souboru v tomto roce bude 15. 2. 2009 Carská nevěsta. Autorem této opery je ruský skladatel Nikolaj Andrejevič Rimskij – Korsakov (žil v letech 1844 až 1908). Těžiště jeho tvorby tvoří opery, které čerpají námětově i hudebně především z ruského prostředí lidových pohádek a pověstí, literatury, lidových písní atd.

V Praze v Národním divadle byly poprvé uvedeny v 90. letech 19. století jeho opery Carská nevěsta a Májová noc. Další operní díla – Sněguročka, Sadko, Car Saltán, Kitěž, až ve 20. století. Mezi nejznámější skladby patří čtyřdílná hudební báseň Šehrezáda, která dala podnět k vytvoření stejnojmenného baletu.

Carská nevěsta vznikla po dlouhých přípravách v létě 1899. Libreto napsal J. F. Žmeněv podle dramatu A. Meye. Děj se odehrává na Alexandrovském předměstí Moskvy, na podzim roku 1572. Grjaznoj, člen tělesné stráže cara Ivana Hrozného, opričnik, unesl pro své potěšení krásnou Ljubašu, ta se do něj časem zamilovala, ale on má nový cíl své touhy – Marfu, která má před svatbou s bojarinem Lykovem. Grjaznoj koupí přípravek na nápoj lásky pro Marfu, Ljubaša pro ni sežene jed! Na své svatbě s Lykovem, Marfa vypije nápoj lásky od Grjazného. Svatbu přeruší poselstvo od cara. Ivan Hrozný si vybral za manželku Marfu. Krátce po příjezdu do carského paláce Marfa onemocní a nakonec zešílí. Grjaznoj obviní z její nemoci Lykova a zavraždí ho. Posléze zjistí, že Ljubaša mu vyměnila přípravek na nápoj lásky za jed. Grjaznoj zabije Ljubašu a sám se udá carovi s žádostí svého odsouzení k smrti.

Carskou nevěstu diriguje Jan Snítil, režie se ujal jako host Jan Štich, scénu vytvořil Daniel Dvořák j.h., kostýmy navrhla Kateřina Kerndlová j.h., v hlavních rolích vystoupí Tereza Kavecká, Olga Procházková, Marína Vyskvorkina j.h., Nikolaj Někrasov j.h., Michal Pavel Vojta, Alexander Vovk, Ilona Kaplová, Eliška Weissová j.h., Dalibor Hrda, Martin Šujan a další.

Obsazení:

Spoluúčinkuje orchestr, sbor a balet Slezského divadla Opava

Fotogalerie:

Partneři