Slezské divadlo Opava

Čekej do tmy

Čekej do tmy
 • Autor:
  Frederick Knott
 • Premiéra:
  30. 3. 2008
 • Délka představení:
  2 hodiny 15 minut, 1 přestávka
 • Režie:
  Rudolf Tesáček j. h.
 • Překlad:
  Terezie a Bedřich Becherovi
 • Scéna:
  Vítězslav Fejlek j. h.
 • Hudba:
  Radim Smetana j. h.
 • Kostýmy:
  Alice Lašková j. h.
 • Dramaturgie:
  Blanka Fišerová
 • Asistentka režie:
  Blanka Fišerová

Činohra

činohra – napínavý thriller

Hlavní hrdinkou je nevidomá žena, k níž se bez jejího vědomí dostane panenka plná heroinu. O tuto kořist se zajímají dva zlodějíčci a jeden drsný zabiják, s nimiž však nevidomá dokáže svést napínavý souboj. Podaří se jí zločince přelstít? Odpověď na tuto otázku naleznete při sledování naší inscenace. V hlavní roli se představí nová členka souboru Hana Baroňová.

 

Frederick Knott

(1916 – 2002)

Tento britský dramatik se narodil v Číně (Hankow) anglickým misionářům. V Cambridgi vystudoval práva, poté sloužil v britské armádě (1936 – 1946), dosáhl hodnosti majora, a poté se přestěhoval do USA.

Hra Dial M for Murder byla divadelním hitem, ale původně byla napsána pro televizní inscenaci BBC. Dnes už si nikdo zřejmě nevzpomene na to, co dalo dramatikovi práce hru nejen napsat (v průběhu osmnácti měsíců), ale především také prosadit k inscenování. Rozeslal ji do řady divadel, která ji ale odmítala. Byla mu zaslána řada dopisů, v nichž se uvádělo, že zápletka je velmi zajímavá, ale hra jako celek by diváky nezaujala. Sám autor už chtěl hru zničit, ale nakonec ji přijala právě BBC. Bývalý tenisový šampión se rozhodne zavraždit svoji manželku pro peníze a také aby se pomstil za její nevěru. K vraždě chce dohnat svého spolužáka z vysoké školy a vydírá ho. Ale – což je specialitou a znakem Knottovy tvůrčí fantazie – dojde k překvapivému obratu. Jako divadelní hra pak měla premiéru v Londýně (Westminster Theatre in Victoria) v roce 1952. Následoval úspěch v New Yorku (Playmouth Theatre). Populární hry si povšiml známý filmový agent Alexander Korda, který od Knotta odkoupil práva (tehdy za 1000 liber). Autor také podepsal souhlas s tím, že jakmile bude film natočen a připraven pro distribuci, nebude se na žádném jevišti hra uvádět. Knott pak tedy napsal scénář pro Hitchcockův film (1954), v němž si například zahrála Grace Kellyová a John Williams, který získal Cenu Tony za nejlepší mužský herecký výkon. Není bez zajímavosti, že v další filmové verzi – uváděné pod názvem A Perfect Murder (1998) si zahrálo hvězdné obsazení – Michael Douglas, Gwyneth Paltrowová a Viggo Mortensen v režii Andrew Davise.

Divadelní verze, která byla uvedena na Broadwayi v roce 1952, měla stejně velký úspěch jako londýnská premiéra. Hrála se 16 měsíců, a pak vyrazila na turné. Během následujících pěti let byla k vidění ve 30 zemích a ustálila se na repertoáru nejen profesionálních, ale také amatérských divadel.

V roce 1960 napsal Knott další divadelní hru Write Me A Murder s premiérou v New Yorku. O čtyři roky později vznikla stejnojmenná televizní inscenace v produkci BBC.

Roku 1966 následovala hra Wait Until Dark (Čekej do tmy nebo také uváděna pod názvem Tma je má naděje). Hra měla premiéru na Broadwayi (Barrymore Theatre). V hlavní roli se objevila Lee Remicková, která byla nominovaná na Cenu Tony za nejlepší ženský herecký výkon. V témže roce proběhlo uvedení v londýnském West Endu (Stran Theatre). Čekej do tmy mělo v 70. letech 374 repríz na Broadwayi. Není bez zajímavosti, že v roce 1998 byla nazkoušena v hlavních rolích s Marisou Tomei (známá divákům ze snímku V ložnici) a Quentinem Tarantinem (herce a režiséra, tvůrce populárního snímku Pulp Fiction). Tato verze, kterou režíroval Leonard Foglia, měla 97 repríz. Kritici jí ale nebyli přiliš nakloněni, o čemž svědčí např. recenze v New York Times. Kritik v ní polemizuje o obsazení Quentina Tarantina a na závěr uvádí, že namísto napínavého thrilleru celá inscenace sklouzla do snahy být nápodobou Tarantinových filmů a stát se pokleslou zábavou.

Film Terrence Younga měl svou premiéru roku 1967 a hlavní roli si zahrála slavná Audrey Hepburnová. Za svůj herecký výkon získala svou pátou nominaci na Oscara. Role Roata, zosobněného zla, se skvěle ujal Alan Arkin a jeho dva spojence si zahráli Jack Weston a Richard Crenna.

Česká premiéra Čekej do tmy se uskutečnila 10. 6. 1971 v MDP (Divadlo komedie) v režii Karla Svobody.

Knott zemřel v New Yorku v roce 2002 a zůstal znám jako autor tří skvělých thrillerů. Jeho životopisci si neodpouštějí poznámku ohledně dramatikovy vášně pro nejrůznější druhy sýrů a pozorní čtenáři či diváci si mohou všimnout frekventovaného výskytů různých typů těchto pochoutek (speciálně pak roqueforu) v jeho hrách.

Obsazení:

Fotogalerie:

Partneři