Slezské divadlo Opava

CARLOVO OPAVSKÉ DIVERTIMENTO

  • Autor:
    Jiří Seydler
  • Premiéra:
    28. 1. 2024
  • Režie:
    Jiří Seydler
Činohra

Carl Ditters z Dittersdorfu byl nejenom význačným skladatelem 18. století, působícím na dvoře Josefa II., ale byl po dlouhá léta i naším opavským sousedem. Vedl zámeckou kapelu biskupa Shaffgotsche na zámku Jánský Vrch města Javorníku. A velice často vystupoval i v Opavě. Přinesl k nám ozvuky velkého evropského hudebního světa – nejenom Vídně, Berlína, ale i Benátek, Bologne a Prahy. Ukázal nám, že velké skladby mohou vznikat i v prostředí, které jim svými rozměry neodpovídá. Ukázal nám, že velikost vzniká mírou ducha, talentu a hlavně pracovitostí.
Carlovo opavské divertimento je příběhem doby, jeho vlastního posmrtně vydaného životopisu, ale hlavně fantazie.
Fantazie o hledání rovnováhy mezi touhou po úspěchu, slávou, penězi a podstatou vlastní umělecké práce – vlastního hudebního díla. Je o boji každého umělce jakékoliv doby. Vlastně o boji každého člověka jakéhokoliv zaměření o svoje vlastní poslání, svůj význam, který by měl člověka přesáhnout. V čase i prostoru!
Výročí 800 let založení města Opavy nám dává tu příležitost, výzvu si připomenout život jedné z největších osobností, která v jeho historii žila a působila. Život to byl někdy vtipný, někdy směšný, ale vždy veliký. Carlovo opavské divertimento by mělo být o možnostech každého z nás!
Ve spolupráci se souborem činohry se objeví i hudebníci orchestru SDO, tanečníci našeho baletu a možná uslyšíte i některou z árií Dittersovy slavné, doposud hrané opery Lékař a lékární

Partneři