Slezské divadlo Opava

Limonádový Joe

Limonádový Joe
 • Autor:
  Jiří Brdečka, Jan Rychlík, Vlastimil Hála
 • Premiéra:
  6. 12. 2015
 • Délka představení:
  2 hod. 5 min (1 přestávka)
 • Režie:
  Dominik Beneš
 • Scéna:
  Zuzana Přidalová
 • Kostýmy:
  Zuzana Přidalová
 • Dramaturgie:
  Alžběta Matoušková
 • Sbormistr:
  Kremena Pešakova
 • Vedoucí hudební přípravy:
  Libuše Vondráčková

  Choreografie:
  Kristýna Martinovská

  Asistent režie:
  Marta Vaňkátová

Muzikál

V předvánočním čase přichází na řadu očekávaná premiéra muzikálového projektu, který vzniká ve spolupráci činoherního i operního souboru. Limonádový Joe, pistolník s lahodným tenorem, který se místo whisky napájí Kolalokovou limonádou a na celém divokém západě nemá konkurenci ani v rychlosti tasení koltů, ani v přesnosti střelby, patří k titulům, které neopouštějí divadelní scény ani televizní obrazovky. V opavském divadle se však inscenuje úplně poprvé.

Jméno jeho autora Jiřího Brdečky (1917-1982) je samo o sobě pojmem. Právem se řadí k legendám československého filmu. Narodil se v Hranicích na Moravě, kde také odmaturoval na gymnáziu. Byl studentem Filozofické fakulty v Praze, když byly v roce 1939 vysoké školy zavřeny. Tak se záhy dostal mezi filmaře – pracoval nejprve jako tiskový referent, poté v ateliérech kresleného filmu. Vedle toho působil jako redaktor Lidových novin. Pod hlavičkou Československého státního filmu působil od roku 1949 jako scénárista, dramaturg a režisér a odvedl zde obdivuhodný kus práce. Stačí vyjmenovat tituly jako Adéla ještě nevečeřela nebo Tajemství hradu v Karpatech… ale úspěchy neslavil jen s typickými komediemi, natočenými ve spolupráci s Oldřichem Lipským, Jeho jméno najdete i u takových zajímavých snímků, jako je Jasného podobenství Až přijde kocour nebo Vlčí jáma podle románu Jarmily Glazarové, napsal také scénáře k oblíbeným pohádkám Princ a Večernice, Obušku, z pytle ven nebo Byl jednou jeden král… a v neposlední řadě k Císařově pekaři a Pekařově císaři. S Karlem Zemanem přivedl na svět Barona Prášila, s Jiřím Trnkou patřil k zakládajícím osobnostem světoznámého studia animovaného filmu Bratři v triku.

Původní román Limonádový Joe vyšel už v roce 1946. Do podoby divadelního – muzikálového – scénáře jej autor přepsal v roce 1955 a nezapomenutelný stejnojmenný film natočil Oldřich Lipský v roce 1964. Autory hudby jsou Jan Rychlík a Vlastimil Hála.

Přijďte se potěšit jedinečným Brdečkovým citem pro nadsázku, vtipem i jazykem. V neposlední řadě se můžete těšit i na známé šlágry v jedinečném Trigger Whisky Saloonu!

Partneři