Slezské divadlo Opava

Nabídka pro školy

DIVADELNÍ PŘEDSTAVENÍ PRO ŠKOLY – ŠKOLNÍ ROK 2018/2019

POHÁDKA

Jarmila Stoklasová
O VLKU A KŮZLÁTKÁCH
Veselá pohádka se spoustou písniček pro naše nejmladší diváky. Kůzlátka Lízinka a Lupínek si hrají venku na sluníčku. Jejich maminka se musí vypravit pro čerstvou travičku a v okolí se zrovna toulá hladový vlk… Vlk se přestrojí za maminku a přemlouvá kůzlátka, aby ho pustila k sobě do domečku.

Podaří se mu to, nebo nakonec uteče s vyprášeným kožichem?

Délka představení 1 hodina a 15 minut včetně přestávky  
Cena vstupenky 70 Kč
Pro děti od 3 let

Jan Karafiát
BROUČCI
Vyprávění ze života broučků, kteří noc co noc svítí svými lucerničkami, si od svého prvního vydání (1876) získaly oblibu už mnoha generací. Vydejte se i vy s námi do jejich malého světa a uvidíte, jak se narodil Brouček, jak se učil létat, jak byl nemocný, jak přečkal zimu a jak si namlouval Berušku a jak to bylo dál …Nová divadelní adaptace nesmrtelných příběhů o svatojánských broučcích i s písničkami pro naše malé diváky.

Délka představení – 1 hodina a 30 minut včetně přestávky    
Cena vstupenky 70 Kč
Pro děti od 3 let

 

V. Ondruška, T. Vůjtek
POPELKA
Pohádkový muzikálový příběh o Popelce je nám všem důvěrně znám. Autoři Vlastimil Ondruška a Tomáš Vůjtek vytvořili podle libreta Dagmar Hlubkové  jeho muzikálovou verzi. Příběh Popelky, která svérázným způsobem bojuje o lásku prince Jaromíra, zaujme diváky všech generací.

Délka představení 1 hodina a 40 minut včetně přestávky
Cena vstupenky 100 Kč
Pro děti od 3 let


Broučci                                             O vlku a kůzlátkách

Petr Opava
O PTÁKU OHNIVÁKU A LIŠCE RYŠCE
operní pohádka
„Chcete-li, aby vaše děti byly chytré, čtěte jim pohádky. Chcete-li, aby byly ještě chytřejší, čtěte jim více pohádek.“ Albert Einstein.
Pohádkový příběh pro malé i velké diváky napsal mladý skladatel Petr Opava na texty a scénář Anežky Janátové
na motivy pohádky Karla Jaromíra Erbena. Na jevišti se to bude jen blyštit – potěší vás, kůň Zlatohřívák, Zlatovláska i zlaté jablko … Pohádkový příběh vás zavede do světa fantazie.

Délka představení:bude upřesněna po premiéře v prosinci 2018
Cena vstupenky 100 Kč
Pro žáky: 4. – 9. tříd

ČINOHRA

Karel Jaromír Erben
KYTICE
Kytice z pověstí národních, tedy sbírka českých lidových balad, vyšla poprvé v roce 1853. Přesvědčíme Vás, že Kytice je víc než jen prastará a povinná školní četba. Otevírá se v ní svět magických, místy až hororových balad, ve kterých ožívá odvěký problém viny a trestu, věčná otázky porušení základních vztahů mezi lidmi, člověka v zajetí přírodních sil, zdůrazňuje se osudovost a potřeba nadosobního řádu. Poezie lidové slovesnosti, mytologie s hororovou fantazií. Jeden z vrcholů české literatury nepřestává inspirovat ani ve 21. století a dostává se v autorské divadelní adaptaci na repertoár Slezského divadla úplně poprvé. V našem činoherním nastudování se těšte na balady Štědrý večer, Svatební košile, Zlatý kolovrat, Polednice, Vodník.

Délka představení: 2 hodiny s přestávkou
Cena vstupenky: 100 Kč
Pro žáky: 8. – 9. tříd ZŠ, střední školy

Oscar Wilde
JAK JE DŮLEŽITÉ MÍTI FILIPA
Jack přijíždí z venkova do Londýna, kde vystupuje pod jménem Filip. Představí se tak i své vyvolené Gvendolíně. Algernon naopak odjíždí za Jackem na venkov a vydává se za Jackova smyšleného mladšího bratra Filipa.
A okouzlí Jackovu schovanku Cecílii. Co se stane, když se obě dívky setkají a zjistí, že obě milují Filipa? Bude mít tahle zamotaná zápletka šťastné rozuzlení? Autor nám ukáže, že štěstí visí někdy na vlásku – a také na správně zvoleném jméně.

Délka představení: 2 hodiny a 15 minut s přestávkou
Cena vstupenky: 80 Kč
Pro žáky 8. – 9. tříd ZŠ, střední školy

 
Jak je důležité míti Filipa                  Kytice

Tomáš Vůjtek
290 kilometrů
290 km, to je nejen vzdálenost, která dělí Opavu od Vídně, ale také název hry současného ostravského dramatika Tomáše Vůjtka. Dílo je psané činohernímu souboru Slezského divadla Opava „na tělo“ a bude to tedy česká premiéra. Těšit se můžete na příběh advokátské německé rodiny, která žila ve městě Troppau ještě dříve než se stalo Opavou. Příběh o milostných i méně láskyplných vztazích viděný očima české služky, která se dožila toho, že se Troppau stalo Opavou. Příběh o tom, jak blízko jsme měli k Vídni a jak daleko jsme se od ní vzdálili. Příběh o roce 1918 viděný trošku jinak, než si to přejeme. Příběh o Evropě. Náš příběh?

Délka představení: bude upřesněna po premiéře v září 2018
Cena vstupenky 80 Kč
Pro žáky 8. – 9. tříd ZŠ, střední školy

David Walliams, Nealt Foster
BABIČKA DRSŇAČKA
Rodinná komedie pro děti od 10 do 100 let.
Ben rád čte „Týdeník instalatéra“a je přesvědčen o tom, že má naprosto nudnou babičku, která je navíc děsně cítit po kapustě … Jenže člověka může docela zaskočit, když se v její dóze na sušenky objeví šperky nebo když zastihne svou babičku oblečenou jako Ninja, jak neohroženě brázdí ztemnělé ulice na svém vozítku. A tak se jednoho pátečního večera můžete klidně odehrát největší zločin všech dob, někdo může klidně ukrást královské korunovační klenoty. To protože staří lidé mívají docela často neuvěřitelná tajemství. Vtipný a hluboce lidský příběh, ve kterém najdeme legraci, napětí téměř až detektivní, výpravy za dobrodružstvím, setkání s nečekanými postavami a budou i dojemné okamžiky.

Délka představení: bude upřesněna po premiéře v listopadu 2018
Cena vstupenky 80 Kč
Pro žáky 4. – 9. tříd ZŠ, střední školy

Zdeněk Jirotka
SATURNIN
Rodinná komedie pro děti od 10 do 100 let.
Dramatizace jednoho z nejoblíbenějších humoristických románů.
Víte, co se stane, když věrný sluha Saturnin přestěhuje svého pána z pohodlného bytu na loď, na které se pak objeví teta Kateřina se synem Miloušem? A co se přihodí při rodinné dovolené u svérázného dědečka, jehož dům je díky povodni načas odříznut od civilizace, a navíc je potřeba řešit komplikovaný spor o dědictví? Všechny nepříjemnosti, starosti a katastrofy vyřeší s jiskřivým vtipem Saturnin. Jeho schopnosti jsou téměř geniální a díky nim se roztáčí kolotoč gagů a bláznivých situací v poetickém prostředí a vybrané společnosti.

Délka představení: bude upřesněna po premiéře v lednu
Cena vstupenky 80 Kč
Pro žáky 8. – 9. tříd ZŠ, střední školy

John Gay
ŽEBRÁCKÁ OPERA
Žebrácká opera – známe ji z autorských provedení Bertolda Brechta nebo Václava Havla, ale na svět ji přivedl John Gay v 18. století! Všichni následovníci jsou pouhými přepisovači! I naše – Gayova – Žebrácká opera bude mít „zuby jak nože“, uvidíte a uslyšíte svět, jaký by neměl být, ale jaký od věku stále je. Svět prodejný, ziskuchtivý, vypočítavý … Prostě svět, který ukradl sám sebe a právo a spravedlnost zapomněl na záchodku v baru. Prostě ten náš svět! Budete se smát, až se budete za břicho popadat, a pak se z té brániční křeče i rozpláčete.

Délka představení:bude upřesněna po premiéře v březnu 2019
Cena vstupenky 100 Kč
Pro střední školy

MUZIKÁL

Svoboda, J. Štaidl, E. Krečmar, Z. Podskalský, Z. Podskalský ml.
NOC NA KARLŠTEJNĚ
Dějová linka muzikálu se odvíjí od zákazu vstupu žen na hrad Karlštejn, který nechal postavit Karel IV., aby se zde mohl v klidu věnovat práci a také odpočinku. Tento zákaz poruší mladá dívka Alena a královna Eliška Pomořanská. Zákaz pobytu žen je na konci zrušen. V muzikálu vystupují skutečné historické postavy. Kromě Karla IV. také jeho čtvrtá manželka Eliška /Alžběta/ Pomořanská, Arnošt z Pardubic, arcibiskup pražský a Ješek z Varttenberka. Filmovou verzi natočil režisér Zdeněk Podskalský v roce 1973. Z filmu pocházejí některé velmi známé písně skladatele Karla Svobody a textaře Jiřího Štaidla. Nejznámější hity Lásko má, já stůňu, Do věží nebo Hoja, hoj oslovily již tisíce diváků filmového i divadelního plátna.

Délka představení: 1 hodina a 50 minut s přestávkou
Cena vstupenky 110 Kč
Pro žáky 5. – 9. tříd ZŠ, střední školy


Noc na Karlštejně                             Noc na Karlštejně

OPERA

Antonín Dvořák
RUSALKA
Baladický příběh lásky mezi člověkem – Princem a vodní vílou Rusalkou, která se rozhodla pro lásku k člověku vzdát se svého způsobu existence. Opera přináší spoustu otázek o lidském životě, který je omezen v čase, o lidských citech, o touze po absolutní pohádkové dokonalosti, o kontrastu věčné přírody a jepičího života jedince… Dvořák vytvořil kompozici plnou fantazie, jedinečné romantické a impresionistické hudby, která fascinuje tvůrce i publikum na celém světě a patří k jeho nejznámějším operám.

Délka školního představení: 2 hodiny s přestávkou  
Cena vstupenky 110 Kč
Pro žáky 6. – 9. tříd ZŠ, střední školy

Leoš Janáček
PŘÍHODY LIŠKY BYSTROUŠKY
Jedna z nejznámějších a nejoblíbenějších českých bajek, ve které se prolíná svět zvířat a lidí, vypráví o věčném koloběhu života, o touze, lásce a tom, že jsme všichni součástí jednoho světa. Námět našel skladatel v povídkách Rudolfa Těsnohlídka. Další inspirací mu byla jeho pozdní láska k mladé Kamile Stösslové. Tato geniální opera oslovuje vtipem, hravostí, emocemi, myšlenkovou hloubkou i životní filosofií široké spektrum publika.

Délka představení: 2 hodiny a 15 minut s přestávkou
Cena vstupenky 110 Kč
Pro žáky 6. – 9. tříd ZŠ, střední školy

Bedřich Smetana
PRODANÁ NEVĚSTA
Komickou operu z vesnického prostředí napsal Bedřich Smetana na libreto Karla Sabiny a měla premiéru
30. 5.1866 v Prozatímním divadle v Praze. Proč bychom se netěšili, když Jeník prodal Mařenku sám sobě, Mařenka vypráví o sobě Vaškovi, že je vražedkyně a Vašek koktá a převleče se za medvěda?
U nás uvidíte operu v původní verzi, s mluvenými recitativy – tedy přesně tak, jak ji Smetana napsal.

Délka představení: : bude upřesněna po premiéře v říjnu 2018
Cena vstupenky 110 Kč
Pro žáky 6. – 9. tříd ZŠ, střední školy

 
Rusalka                                             Příhody lišky Bystroušky

NAUČNÉ POŘADY

JAK SE DĚLÁ OPERA
(B. Smetana a Prodaná nevěsta, A. Dvořák a Rusalka)
Ve snaze přiblížit divadelní představení mladé generaci vznikl hudebně naučný pořad o tvorbě opery. Jeho prostřednictvím nahlédnou žáci základních škol pod divadelní pokličku – uvidí zblízka práci maskéra, vlásenkáře, korepetitora … Budou sledovat, jak vlastně vzniká divadelní představení.

Délka školního představení: 1 hodina a 30 minut s přestávkou
Cena vstupenky 80 Kč
Pro žáky 4. – 7. tříd ZŠ

SLEZSKÉ DIVADLO OPAVA SE TĚŠÍ NA VAŠI NÁVŠTĚVU!

ORGANIZACE PŘEDSTAVENÍ

Divadelní představení pro školy hrajeme vždy v 10.00 hodin dopoledne.
Termíny představení nejsou známy předem na celou sezonu.
Konkrétní tituly nasazujeme podle Vašeho zájmu a školy zařazujeme v pořadí došlých objednávek.
U divácky atraktivních titulů je třeba počítat s delším časovým limitem při zařazování.
Termíny Vámi vybraných představení Vám nabídneme zhruba jeden měsíc před jejich konáním.
Na školní představení vstupenky nezasíláme – obdržíte od nás pozvánku včetně plánku sedadel s vyznačenými místy Vaši rezervace a materiály k představení.
Vstupenky se platí hotově před představením podle počtu dětí /studentů/ přítomných na představení.
V objednávce uveďte vždy počet dětí včetně pedagogického dozoru.

Více informací o představeních včetně video ukázek najdete na www.divadlo-opava.cz

Objednávky zasílejte na adresu:
Slezské divadlo Opava, marketing, Horní náměstí 13, 746 69 Opava
e-mail: marketing2@divadlo-opava.cz
nebo můžete vhodit objednávku do schránky umístěné vedle vchodu do předprodeje SDO.

V případě potřeby nás můžete kontaktovat na tel. čísle 555 537 470, 724 984 209.

Termín uzávěrky objednávek 31. 10. 2018

Zřizovatel a další veřejná podpora

     

Partneři