Slezské divadlo Opava

Nabídka pro školy

PRO DIVADELNÍ SEZONU 2017/2018 JE PŘÍJEM OBJEDNÁVEK NA ŠKOLNÍ PŘEDSTAVENÍ ZASTAVEN.

POHÁDKA

Jarmila Stoklasová
O VLKU A KŮZLÁTKÁCH
Veselá pohádka se spoustou písniček pro naše nejmladší diváky. Kůzlátka Lízinka a Lupínek si hrají venku na sluníčku. Jejich maminka se musí vypravit pro čerstvou travičku a v okolí se zrovna toulá hladový vlk… Vlk se přestrojí za maminku a přemlouvá kůzlátka, aby ho pustila k sobě do domečku.

Podaří se mu to, nebo nakonec uteče s vyprášeným kožichem?

Délka představení 1 hodina a 15 minut včetně přestávky  
Cena vstupenky 70 Kč
Pro děti od 3 let

Jan Karafiát
BROUČCI
Vyprávění ze života broučků, kteří noc co noc svítí svými lucerničkami, si od svého prvního vydání (1876) získaly oblibu už mnoha generací. Vydejte se i vy s námi do jejich malého světa a uvidíte, jak se narodil Brouček, jak se učil létat, jak byl nemocný, jak přečkal zimu a jak si namlouval Berušku a jak to bylo dál …Nová divadelní adaptace nesmrtelných příběhů o svatojánských broučcích i s písničkami pro naše malé diváky.

Délka představení – 1 hodina a 30 minut včetně přestávky    
Cena vstupenky 70 Kč
Pro děti od 3 let

N. Budaškin, B. Urbánek, P. Sedláček
MRAZÍK
Příběh o lásce krásné Nastěnky a statečného, ale domýšlivého Ivana, o kouzlech Baby Jagy, dědečka Hříbečka a Mrazíka, o svérázné Marfuši a její matce je po léta sledovanou ruskou televizní pohádkou, kterou obdivuje již několik generací. Některé citace díky českému dabingu téměř zlidověly a my věříme, že Mrazík v našem divadle potěší všechny generace publika.

Délka představení: 2 hodiny a 10 minut včetně přestávky
Cena vstupenky 110 Kč
Pro děti od 3 let

V. Ondruška, T. Vůjtek
POPELKA
Pohádkový muzikálový příběh o Popelce je nám všem důvěrně znám. Autoři Vlastimil Ondruška a Tomáš Vůjtek vytvořili podle libreta Dagmar Hlubkové  jeho muzikálovou verzi. Příběh Popelky, která svérázným způsobem bojuje o lásku prince Jaromíra, zaujme diváky všech generací.

Délka představení 1 hodina a 40 minut včetně přestávky
Cena vstupenky 100 Kč
Pro děti od 3 let

ČINOHRA

Karel Jaromír Erben
KYTICE
Kytice z pověstí národních, tedy sbírka českých lidových balad, vyšla poprvé v roce 1853. Přesvědčíme Vás, že Kytice je víc než jen prastará a povinná školní četba. Otevírá se v ní svět magických, místy až hororových balad, ve kterých ožívá odvěký problém viny a trestu, věčná otázky porušení základních vztahů mezi lidmi, člověka v zajetí přírodních sil, zdůrazňuje se osudovost a potřeba nadosobního řádu. Poezie lidové slovesnosti, mytologie s hororovou fantazií. Jeden z vrcholů české literatury nepřestává inspirovat ani v 21. století a dostává se v autorské divadelní adaptaci na repertoár Slezského divadla úplně poprvé.

Délka představení: bude upřesněna po premiéře představení 18. 3. 2018
Cena vstupenky: 80 Kč
Pro žáky: 4. – 9. tříd, střední školy
PRO ŠKOLY HRAJEME AŽ OD DUBNA 2018!

Gabriela Preissová
GAZDINA ROBA (TO TVOJE DIVNÉ SRDCE, EVUŠA MOJA)
Je známo, že tento příběh je úzce spjat s oblastí Slovácka, kde autorka po sňatku s pokladníkem hodonínského pivovaru téměř 10 let žila a z tohoto prostředí čerpala i reálné náměty. Drama o švadleně Evě a jejím milém Mánkovi, kteří chtějí být spolu /“i kdyby se celý svět proti nim stavěl“/, ale štěstí jim z mnoha důvodů není přáno, se do Opavy vrátil po 24 letech od posledního nastudování. Naše nová inscenace tedy vychází z tradice, ale nelpí na ní striktně. Podtitul inscenace v závorce přímo vysvětluje, čím je Eva zvláštní, čím neustále své okolí provokuje, proč bytostně nemůže a snad ani nechce být obyčejně šťastná. Je natolik jiná než její okolí, je natolik komplikovaná a vnitřně rozervaná, že nedojde klidu, ani když má na dosah téměř vše, co chtěla – nebo co si myslela, že chce.

Délka představení: 2 hodiny s přestávkou
Cena vstupenky: 70 Kč
Pro žáky 8. – 9. tříd, střední školy

Adam Long, Daniel Singer, Jess Winfield
SOUBORNÉ DÍLO WILLIAMA SHAKESPEARA (VE 120 MINUTÁCH)
Na prkna Slezského divadla se opět vrací génius Williama Shakespeara, tentokrát v komorním prostředí divadla za oponou. Po staletí inscenačních pokusů jeho děl, po tunách papíru interpretačních rozborů vyvstává palčivá otázka, zdali není podstata jeho umu, vtip, aktuálnost, svěžest a břitký smysl pro satiru překryta nánosem předsudků. Proto jsme se rozhodli tyto z něj strhnout a představit vám Shakespeara nového, svěžího, nahého a celistvého. A to celistvého doslova. Našim záměrem se stalo, aby se diváci seznámili s celým dílem tohoto génia, a to nejlépe v jednom večeru. Všechny Shakespearovy hry se pokusí odehrát tři herci – Dan Volný, Michal Stalmach a Jakub Stránský a kromě divadelního umu se můžete těšit na akrobacii na trampolíně nebo pole dance, jehož choreografii zajišťuje studio Letś pole Aničky Špalkové.

Délka představení: 2 hodiny a 20 minut s přestávkou
Cena vstupenky 70 Kč
Pro studenty středních škol
POZOR! Kapacita omezena – na jedno představení pouze 80 míst.
Diváci sedí na nečíslovaných židlích přímo na jevišti a jsou v přímém kontaktu s herci.   

Moliére
ZDRAVÝ NEMOCNÝ
Ústřední postavou klasické komedie je měšťan Argan. Jeho morálkou je morálka peněz – za peníze si koupil mladou hezkou ženu, za peníze si chce koupit i své zdraví. Všechno a všichni se musí točit kolem něj a pro udržení svého zdraví, štěstí a pohodlí, neváhá obětovat i štěstí své dcery. Aby ušetřil peníze, které s těžkým srdcem vydává za léčení, chce svou dceru provdat za lékaře. Jeho rozmarům se lze bránit jedině lstí a podvodem.

Délka představení: 2 hodiny s přestávkou
Cena vstupenky 70 Kč
Pro žáky 7. – 9. tříd ZŠ, střední školy 

MUZIKÁL

Svoboda, J. Štaidl, E. Krečmar, Z. Podskalský, Z. Podskalský ml.
NOC NA KARLŠTEJNĚ
Dějová linka muzikálu se odvíjí od zákazu vstupu žen na hrad Karlštejn, který nechal postavit Karel IV., aby se zde mohl v klidu věnovat práci a také odpočinku. Tento zákaz poruší mladá dívka Alena a královna Eliška Pomořanská. Zákaz pobytu žen je na konci zrušen. V muzikálu vystupují skutečné historické postavy. Kromě Karla IV. také jeho čtvrtá manželka Eliška /Alžběta/ Pomořanská, Arnošt z Pardubic, arcibiskup pražský a Ješek z Varttenberka. Filmovou verzi natočil režisér Zdeněk Podskalský v roce 1973. Z filmu pocházejí některé velmi známe písně skladatele Karla Svobody a textaře Jiřího Štaidla. Nejznámější hity Lásko má, já stůňu, Do věží nebo Hoja, hoj oslovily již tisíce diváků filmového i divadelního plátna.

Délka představení: 1 hodina a 50 minut s přestávkou
Cena vstupenky 110 Kč
Pro žáky 5. – 9. tříd ZŠ, střední školy

Jiří Brdečka, Vlastimil Hála, Jan Rychlík
LIMONÁDOVÝ JOE
Kdo by neznal slavnou filmovou hudební komedii režiséra Oldřich Lipského z roku 1969? Hlavním hrdinou je pistolník popíjející Kolalokovu limonádu, který potírá zlo na Divokém západě, především pak pistolníky popíjející whisky. Protihráčem je mu Hogofogo, gangster hledaný ve čtyřech státech, který se neštítí ani těch nejhanebnějších zločinů, zvláště pak na nevinných dívkách jako je Vinifred, která je protikladem zpěvačky, Arizonské pěnice – Tornádo. Parodie na western a hudební hity své doby jsou zárukou kvalitní zábavy.

Délka představení: 2 hodiny s přestávkou 
Cena vstupenky 110 Kč
Pro žáky 7. – 9. tříd ZŠ, střední školy

OPERA

Antonín Dvořák
RUSALKA
Baladický příběh lásky mezi člověkem – Princem a vodní vílou Rusalkou, která se rozhodla pro lásku k člověku vzdát se svého způsobu existence. Opera přináší spoustu otázek o lidském životě, který je omezen v čase, o lidských citech, o touze po absolutní pohádkové dokonalosti, o kontrastu věčné přírody a jepičího života jedince… Dvořák vytvořil kompozici plnou fantazie, jedinečné romantické a impresionistické hudby, která fascinuje tvůrce i publikum na celém světě a patří k jeho nejznámějším operám.

Délka školního představení: 2 hodiny a 20 minut včetně dvou přestávek    
Cena vstupenky 110 Kč
Pro žáky 6. – 9. tříd ZŠ, střední školy

Carl Orff
CHYTRAČKA
Pohádka o králi a chytré ženě měla premiéru v roce 1943 ve Frankfurtu nad Mohanem. Orff vycházel z pohádky bratří Grimmů, ale nechal se inspirovat i dalšími variantami tohoto tématu. Vypráví zábavnou formou o chytré selské dívce, která uhodne všechny hádanky a získá lásku krále. Toto téma známe z pohádek Chytrá horákyně, Princezna Koloběžka apod. Příběh se odehrává ve dvou plánech. V jednom probíhá vlastní pohádkový příběh a ve druhém tři pobudové vtipně komentují samotný děj a vývoj příběhu. Tři pobudové jsou samotným nápadem skladatele. Hudba charakterizuje jednotlivé osoby, myšlenky i dějové zvraty použitím nejrůznějších stylů od lidových žánrů přes klasickou operu k novému kompozičnímu vývoji.

Délka představení: 1 hodina a 20 minut bez přestávky 
Cena vstupenky 70 Kč
Pro žáky 6. – 9. tříd ZŠ, střední školy

Leoš Janáček
LIŠKA BYSTROUŠKA
Jedna z nejznámějších a nejoblíbenějších českých bajek, ve které se prolíná svět zvířat a lidí, vypráví o věčném koloběhu života, o touze, lásce a tom, že jsme všichni součástí jednoho světa. Námět našel skladatel v povídkách Rudolfa Těsnohlídka. Další inspirací mu byla jeho pozdní láska k mladé Kamile Stösslové. Tato geniální opera oslovuje vtipem, hravostí, emocemi, myšlenkovou hloubkou i životní filosofií široké spektrum publika.

Délka představení: bude upřesněna po premiéře 22. 4. 2018 
Cena vstupenky 110 Kč
Pro žáky 6. – 9. tříd ZŠ, střední školy

PRO ŠKOLY HRAJEME AŽ OD KVĚTNA 2018!

SLEZSKÉ DIVADLO OPAVA SE TĚŠÍ NA VAŠI NÁVŠTĚVU!

ORGANIZACE PŘEDSTAVENÍ

Divadelní představení pro školy hrajeme vždy v 10.00 hodin dopoledne.
Termíny představení nejsou známy předem na celou sezonu. Konkrétní tituly nasazujeme podle Vašeho zájmu a školy zařazujeme v pořadí došlých objednávek. U divácky atraktivních titulů je třeba počítat s delším časovým limitem při zařazování. Termíny Vámi vybraných představení Vám nabídneme zhruba jeden měsíc před jejich konáním. Společně s pozvánkou obdržíte od nás materiály k představení a plánek sedadel, kde budou vyznačena místa Vaši rezervace. Vstupenky se platí hotově před představením podle počtu dětí /studentů/ přítomných na představení. V objednávce uveďte vždy počet dětí včetně pedagogického dozoru.

Více informací o představeních včetně video ukázek najdete na www.divadlo-opava.cz

Objednávky zasílejte na adresu:
Slezské divadlo Opava, marketing, Horní náměstí 13, 746 69 Opava
e-mail: marketing2@divadlo-opava.cz
nebo můžete vhodit objednávku do schránky umístěné vedle vchodu do předprodeje SDO

Vaše objednávky zpracujeme a postupně budeme zařazovat do hracího plánu.
V případě potřeby nás můžete kontaktovat na tel. čísle 555 537 470, 724 984 209.

Partneři